Kathryn Bigelow Kimdir

Kathryn Ann Bigelow [ ˈkʰæθɹɪn ʔæn ˈbɪgəloʊ̯ ] ( 27 Kasım 1951’de San Carlos , California’da doğdu) Amerikalı bir film yönetmeni ve Akademi Ödülü sahibi.

Kathryn Bigelow, bir kütüphaneci ve boya fabrikası müdürünün tek çocuğu.

Prestijli Whitney Museum of American Art programından burs almadan ve 1971’de New York’a taşınmadan önce iki yıl San Francisco Sanat Enstitüsü’nde okudu.

Zaman zaman avangart sanatçı grubu Art & Language’ın bir üyesiydi .

Columbia Üniversitesi’nde sinema okudu .

1978’de tezi olarak 20 dakikalık The Set-Up adlı kısa filmi çekti .

1982, Monty Montgomery ile yaptığı ve Willem Dafoe’nun oynadığı ilk uzun metrajlı filmi motorcu draması The Loveless’ı gördü .

1983’te Lizzie Borden’ın feminist bilim kurgu filmi Born in Flames’de başrol oynadı .

Bigelow’un bir sonraki yönetmenlik çalışması, cesur vampir draması Near Dark’ın prömiyeri Eylül 1987’de Toronto Film Festivali’nde yapıldı .

Bigelow daha sonra New Order ( Touch by the Hand of God ) grubu için bir müzik videosu yönetti ve James Cameron’ın Bill Paxton’ın grubu için hazırladığı müzik videosunda motorcu rolünü üstlendi.

Bigelow’un bir sonraki sinema filmleri, Jamie Lee Curtis’in oynadığı tartışmalı seri katil gerilim filmi Blue Steel (1989) ve Keanu Reeves ile Patrick Swayze’nin başrollerini paylaştığı aksiyon filmi Dangerous Surf (1991) idi .

Uzun metrajlı filmleri arasında, suç dizisi Homicide ve Oliver Stone yapımı Wild Palms dizisi de dahil olmak üzere ara sıra televizyon için çekim yapıyor .

2008’de Bigelow, Irak Savaşı’ndaki bir ABD Mühimmat İmha birimini konu alan savaş draması The Hurt Locker’da senarist Mark Boal ile işbirliği yaptı .

Film büyük beğeni topladı ve Bigelow’a Amerika Yönetmenler Birliği Ödülü ve İngiliz Akademi Film Ödülü kazandırdı .

Film, 2010 Akademi Ödülleri’nde dokuz adaylık aldı .

Kathryn Bigelow, yapımcılık kapasitesiyle En İyi Yönetmen dalında Akademi Ödülü ve En İyi Film dalında bir Akademi Ödülü kazanan ilk kadın oldu..

Film, En İyi Özgün Senaryo , En İyi Ses , En İyi Ses Kurgusu ve En İyi Kurgu dahil olmak üzere toplam altı Oscar aldı .

After Deadly Command – The Hurt Locker, Zero Dark Thirty (2012) adlı uzun metrajlı filmde Mark Boal ile yenilenen bir işbirliğini takip etti .

Genç bir CIA analistinin ( Jessica Chastain tarafından canlandırılan ) Usame bin Ladin’in peşine düşmesine odaklanan gerilim filmi, 19 Aralık 2012’de ABD sinemalarında gösterime girdi ve 2009 Film ve Yönetmenlik Çember Ödülü’nden sonra Bigelow’u New York Film Eleştirmenleri’ne geri getirdi.

Bigelow, seçkin birkaç kadın aksiyon yönetmeninden biridir .

1989’dan 1991’e kadar, Strange Days (1995) filminin senaryosunu da yazan James Cameron ile evlendi .

AYRICA BAKIN

Ünsal Ünlü Kimdir Hayatı

Gazeteci Ünsal Ünlü, 22 Ocak 1970 tarihinde Ankara’da dünyaya geldi. 1982 senesinde Radyo Çocuk Saati’nde …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!