Brad Bird Kimdir

Phillip Bradley “Brad” Bird (24 Eylül 1957; Kalispell, Montana) iki kez Akademi Ödülü sahibi Amerikalı sinema yönetmeni, animatör, yapımcıdır.

Brad Bird , bir enerji iş adamının dördüncü çocuğu olarak Kalispell , Montana’da doğdu .

Aile kendi içinde müreffehti, ancak ara sıra mali sorunlar yaşandı. O on yaşına gelmeden aile Oregon’a taşındı .

Çocukken çizmeye başladı ve gençken kendi çizgi filmlerini yapmaya çalıştı. Babası Brad Bird’ü destekledi ve onu , Bird’ün Milt Kahl ile çalışmasına izin verildiği Disney Stüdyolarına gönderdi .

Okuldan mezun olduktan sonra 1977’de bir burs sayesinde Disney tarafından kurulan ve stüdyoyla yakından bağlantılı olan California Institute of the Arts’a gidebildi .

Orada John Lasseter ile de tanıştı. Daha sonra en başarılı iki film olan Birds’ün çekildiği Pixar’ı bulacaktı.

Disney’de ilk olarak The Jungle Olympics (1980), Cap and Capper (1981) ve The Dogs Are Losing (1982) adlı animasyon filmlerinde animatör olarak çalıştı.

1980’lerin ortalarından itibaren Bird, esas olarak televizyon için çalıştı; Incredible Stories (1985-1987) dizisinin senaristi olarak yer aldı.

Daha sonra Klasky-Csupo için The Simpsons televizyon dizisinin 180’den fazla bölümünde danışman, yönetmen ve karakter geliştirici olarak çalıştı .

1999’da ilk uzun metrajlı filmi Uzaydan Gelen Dev’i çıkardı ve çok beğenildi.

Bunu , her ikisi de birden fazla ödül kazanan 2004 yapımı The Incredibles ve 2007 yapımı Ratatouille izledi .

Mission : Impossible – Phantom Protocol (2011) ve Ötesinde Bir Dünya (2015), ardından başka bir animasyon filmi olan The Incredibles 2’yi (2018) yönetmeden önce iki canlı aksiyon filmi çekti.

Bird, 1988’den beri eski film editörü Elizabeth Canney ile evli ve üç oğlu var.

AYRICA BAKIN

NİCOLE SCHERZİNGER

NİCOLE SCHERZİNGER KİMDİR, HAYATI

Amerikalı şarkıcı, dansçı, söz yazarı ve aktris Nicole Elikolani Prescovia Scherzinger, 1978 yılında Hawaii’de dünyaya …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!