Reishi Mantarı Nedir, Faydaları ve Zararları Nelerdir? Reishi Mantarı Neye İyi Gelir?

Ganoderma lucidum, Polyporaceae familyasında Ganoderma cinsine bağlı bir mantar türüdür. Yenilebilir bir mantar değildir. Genellikle meşe ve erik ağacı kütüklerinin üzerlerinde yetiştirilir.

Reishi Mantarı Nedir?

Reishi mantarı Latince ismi Gandoderma Lucidum olan bir mantar türüdür. Kore, Çin ve Japonya yaygın olarak yer alır. Ölümsüzlük mantarı olarak da adlandırılan Reishi mantarı en faydalı türlerden bir tanesidir. Ser ağaçların üstünde sıcak ve nemli havada yetişir.

Ganoderma lucidum yumuşak, altı odacıksız, belirgin bir sapı olmayan, yumuşak, düz ve kırmızı cilalı bir şapkaya sahip olan bir mantardır. Mantarın yaşına göre alt kısmı kahverenginin çeşitli tonlarındadır. Altında odacıkları bulunmaz ve sporlarını çok ince gözeneklerden yayar.

Tadı acıdır ve tahta gibi serttir. Acı ve buruk tadı yüzünden genellikle taze veya kurutulmuş olarak ince toz haline getirilir ve suda çözdürülerek kullanılır.

İnsan sağlığı açısından pek oldukça faydası bulunan Reishi mantarı Asya bölgesinde yetişen bir mantar türüdür. Yeşil, mor, kırmızı, siyah, beyaz, sarı şeklinde pek fazlaca renkli türleri vardır. Ancak sık kırmızı Reishi mantarı tüketilmektedir.

Reishi Mantarı Faydaları Nelerdir?

Kan akışının hızlanmasına destek olur. Cinsel gücü arttıran özelliğe haiz bir mantardır. Kan basıncını düşüren bir etkiye sahiptir. Yüksek tansiyonu dengeler. Sakinleştirici özelliği bulunur. Sinirlerin yatışmasına destek olur. İştahı artırır. Uyku sorunlarına iyi gelir. Hafıza güçlendiricidir. Enerji arttıran özelliğiyle kişiye zindelik katar.

Reishi Mantarı Neye İyi Gelir?

Sedef hastalığına iyi gelir. Egzama hastalarına önerilir. Böbrek yetmezliği hastalığından korunmaya yada rahatsızlığı ilerlemesini önlemek için kullanılır. Yorgunluk ve halsizliği önler. Solunum sistemini düzenler. Soğuk algınlığı ve öksürüğe iyi gelir. Antioksidan maddeler içerir. Bu özelliği ile bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek hastalıklara karşı direnme sağlar. Akciğer kanseri gibi bağışıklık sisteminin baskılanmış olduğu immün sistem hastalıklarına karşı koruyarak, hastalığın yayılmasını önler. Kansere karşı savaşır.

Reishi Mantarı Zararları Nelerdir?

Reishi mantarı yararları olmasıyla birlikte yan tesirleri ile de ilginç bir mantar türüdür. Kalıcı bir ziyanı olmayan Reishi mantarı, kimi insanlarda saç dökülmesi, bulantı, kusma, boğaz ağrısı, uykusuzluk ve iştah kaybı şeklinde yan etkilere sebep olur.

Kan inceltici ve pıhtılaştırıcı ilaç kullanan ve cerrahi bir operasyona hazırlanan kişiler kullanmamalıdır. Alerjik bir bünyeye sahip insanlarda aşırı duyarlılığa sebep olabilir. Bu durumda kırmızı ve kaşıntılı bir deri döküntüsü yaşanabilir.

Ağız ve boğaz bölgesinde aşırı kuruluğa neden olabilen Reishi mantarı şeker hastalığı için kullanılan ilaçlar ile beraber tüketildiğinde aşırı tansiyon düşüklüğüne neden olmaktadır. Yüksek tansiyon hastalarına tavsiye edilen Reishi mantarının devamlı kullanması mide kanamasına yol açabilir.

Ayrıca gebe ve emzikli bayanların Reishi mantarı tüketimi önerilmez. Aşırı duyarlı ve alerjik bünyeye sahip olanlarda Reishi mantarı sabunu zararları sebebiyle önerilmemektedir.

Reishi mantarı yan tesiri olan bir ürün olduğundan kronik hastalığa sahip olanların tüketmeden önce kesinlikle doktora danışmaları gerekmektedir.

Bernamegeh Türkçe

AYRICA BAKIN

ALİ RIZA AKSOY KİMDİR

Ali Rıza Aksoy, 1966 yılında Maraş’ın Elbistan ilçesine bağlı Derviş Çimli Köyü’nde dünyaya geldi. Annesi …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!