roka

Rokanın faydaları ve zararları nelerdir? Neden Roka Yemeliyiz? Roka’da Hangi Vitaminler ve Mineraller Bulunur?

Rokanın içerisindeki yararlı bileşenler, insan vücudunun sağlıklı çalışması için gerekli olan besin maddelerinin büyük bir çoğunluğunu sağlar.

Roka, koyu yeşil yapraklı bir sebzedir. Lahana, brokoli, karnabahar, lahana ve Brüksel lahanasının da ait olduğu, Latince ismi “Brassicaceae” ya da bilinen adıyla turpgiller ailesinin bir üyesidir.

Roka (Eruca vesicaria), turpgiller (Brassicaceae) familyasından, yaprakları salata olarak yenen bir bitkidir.

Roka Akdeniz ülkelerinde Roma İmparatorluğu döneminden beri bilinmekteydi. Yabani olarak doğada mevcut olduğu gibi tarım amacıyla da yetiştirilir. Roka İtalya, Yunanistan ve Türkiye gibi Akdeniz ülkelerinde genellikle salata ve garnitür olarak kullanılır.

Ancak bazı ülkelerde yemek olarak da pişirilir. Örneğin Slovenya’nın Koper bölgesinde peynirli börek yapımında kullanılır. İtalya’da özellikle Venedik kenti civarında pizza ve makarna yemeklerine konur. Roka son 20 yıl içinde zengin ve acımsı lezzeti nedeniyle Akdeniz ülkeleri dışında da yayılmaya başladı. Özellikle Batı Avrupa ve ABD’de de kullanılır hale geldi.

Rokanın Faydaları Nelerdir? Neden Roka Yemeliyiz?

Roka, kuvvetli bir idrar söktürücüdür. Bundan dolayı, vücudun su tutmasına karşı savaşmaya destek olur.
Saçların süratli bir halde uzamasını teşvik eder, ek olarak bitkisel içerikli kozmetiklerde kullanılır.

Bazı saç bakım ürünlerinin kimyasal formüllerinde yer alır. Özellikle ısırgan otu ve dulavratotu ile kombine edilir.
Sebum oluşumuna meyilli olan cilt tiplerini dezenfekte etmekte fazlaca başarılıdır. Bu yüzden, akne ve sivilce oluşumunu büyük miktarda engeller.

C vitamini yardımıyla enerji verici ve canlandırıcıdır. Dengesiz bir beslenme şekline haiz olan, stres ve gerginlikle savaşım eden ve bunun yanı sıra sigara kullanan kişilerin C vitamini eksikliğini gidermeye destek olan bir sebzedir.

Antioksidanlar ile dolu olan roka, birtakım kronik hastalıkların yanı sıra, muhtelif kanser türlerinin, kardiyovasküler
rahatsızlıkların oluşma risklerine karşı savaşmaya destek olur. Sadece roka değil, ehil oranda meyve ve sebze tüketildiğinde ve iyi bir yaşam seçimi benimsendiğinde bu biçim hastalıklara karşı koruma artar.

Roka, ciltte oluşan yaşlanma emarelerine karşı savaşır ve sıhhatli kalmasına destek olur. Hücrelerin yaşlanmasına sebep olan oksidatif stresten korur.

Bağırsakları kabızlıktan korur. Sindirim sisteminin tertipli olarak çalışmasına ve kolonları sıhhatli tutmaya destek olur.
Roka salatası, hazımsızlığı önler, sindirimi kolaylaştırır ve iyi bir iştah açıcıdır.

Vitamin ve mineralleri yardımıyla iyileştiricidir ve cilt yaralarını tedavi etmek için kullanılabilir.

Rokanın Zararları Nelerdir?

Roka, genel hatlarıyla vücudun sağlığı için yararlıdır. Fakat, birtakım tedaviler ve ilaçlar tüketilmesine mani olabilir. Örneğin, kanın pıhtılaşmasını önleyen antikoagülan tedavisi niteliğinde fazla tüketilmesi zararlı olabilir.

Ek olarak, ishal ve gaz problemleri yaşayan kişiler kullanılırken ölçülü olmalıdır. Her ne kadar sebze olmasından ötürü rejim için müsait olsa da, iştah açıcı olması daha çok yemeye teşvik edebilir.

Roka’da Hangi Vitaminler ve Mineraller Bulunur?

Yeşil yapraklı sebzeler gibi yüksek oranda vitamin ve mineral kaynağıdır.

Rokanın besin değerleri şu şekildedir:

A vitamini (retinol)
Beta-karoten (provitamin A)
D vitamini (kolekalsiferol)
E vitamini (tokoferol)
K1 vitamini
K2 vitamini
C vitamini
B1 vitamini (tiamin)
B2 vitamini
B3 vitamini (niasin)
B5 vitamini (pantoneik asit)
B6 vitamini
B9 vitamini (folik asit)
B12 vitamini (kobolamin)
Kalsiyum
Bakır
Demir
İyot
Magnezyum
Manganez
Fosforlu
Potasyum
Selenyum
Sodyum (tuz)
Çinko

Çoğunlukla salatalarda çiğ olarak tüketilse bile, aslında isteğe bağlı olarak farklı şekillerde kullanılan bir sebzedir. Özellikle kadınlar tarafından mutlaka tüketilmelidir. Çoğu sebze gibi düşük kalorili olduğundan diyet yapanlar için uygundur. Kabızlığı büyük ölçüde önlemesi, rokanın faydaları arasında yer alır.

Bernamegeh Türkçe

AYRICA BAKIN

ALİ RIZA AKSOY KİMDİR

Ali Rıza Aksoy, 1966 yılında Maraş’ın Elbistan ilçesine bağlı Derviş Çimli Köyü’nde dünyaya geldi. Annesi …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!