RÛMET MED

RÛMET MED KİMDİR

Hekarî’de doğdu ve aslen Gever (Yüksekova)li’dir. Bir süre Ankara Üniversitesi Sümeroloji bölümünde okudu. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Radyo ve Televizyon Programcılığı ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümlerinden mezun oldu. 

10 seneye yakındır kültür-sanat haberciliği ve yazarlığı alanında çalışmaktadır. Birçok haber sitesi, gazete, fanzin, dergi ve blog’ta Kürtçe ve Türkçe olarak hazırladığı yazı, haber, makale, söyleşi, içerik ve hikayeleri yayınlanmıştır.

2017 yılında Kürtçe ve Türkçe dillerinde yayın yapan www.sinenuce.com isimli bir sinema sitesi kurdu. 2018 yılında Kürtçe olarak yayınlanan “Sînemaya Serbixwe” e-fanzinini hazırladı ve fanzin üçüncü sayısından itibaren e-dergi olarak sinema severlerle buluştu. 2019 senesinin Ağustos ayında yayın hayatına başlayan ve ağırlıklı olarak Kürtçe dilinde, sinema ve kültür-sanat alanlarında yayınına devam eden www.sinemayaserbixwe.com sitesinin editörü.

2015 ve 2016’da “Erdhejî” belgeseli ile “Spas” kısa filmlerini ve kurgusunu 2020’de tamamladığı “Jiyan” isimli kısa filmini çekti. Ayrıca yazılarını www.rumetmed.blogspot.com blog sitesinden de yayınlamaktadır. 2019 yılında Kürtçe kısa hikayelerinden oluşan ilk kitabı “Dilê Xwezayê” (Doğanın Yüreği) pdf/e-kitap olarak yayınlandı. Sinema üzerine olacak yeni kitabı üzerinde çalışmaktadır.

BERNAMEGEH

UYARI: Yazıların izinsiz kopyalanması ve Web Sitelerinde yayınlanması kesinlikle yasaktır. Hakkınızda yasal işlemlerin başlatılabileceğini lütfen unutmayın!

AYRICA BAKIN

Ben Fero

Ben Fero Kimdir, Hayatı

Rapçi ve söz yazarı Ben Fero ya da gerçek ismiyle Ferhat Yılmaz 25 Şubat 1991 …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!