SAİT ALTUN

SAİT ALTUN KİMDİR

Bingöl merkeze bağlı Yamaç (Lotan) Köyünde dünyaya gelen Kürt-Zaza türkücü Sait Altun, 1980’li yıllarda müzik hayatına giriş yaptı. Almanya’da bir dönem müzikle uğraşıp kasetler çıkaran Altun, daha sonra doğup büyüdüğü Bingöl’e gelerek çeşitli Zazaca albümler çıkardı.

1966’da müzik çalışmalarına devam eden Sait Altun, 5 yıllık amatörlük döneminden sonra Hakkı Bulut ve Kenan Temiz gibi sanatçılarla çalıştı. İlk plağını 1972 senesinde çıkaran Altun’un yıldızı bu tarihten itibaren parlamaya başladı.

7 plak ve 13 kaset sahibi olan Altun,  yaklaşık olarak 40 yıl boyunca besteler yaptı ve bu bestelerini yıllarca Türkiye ve Avrupa sahnelerinde seslendirdi.

Ses sanatçılığını ilerleyen yaşına rağmen düğün salonlarında şarkı söyleyerek sürdüren Altun’un maceralarla dolu bir hayatı oldu.

4 ayrı dilde şarkı söyleyebilen Altun, gençlik döneminde birçok ünlü sanatçıyla Türkiye ve Avrupa’da sahne aldı.

En yakın arkadaşı şarkıcı Kenan Temiz de ölünce 1990’da memleketine dönen Altun, burada arkadaş gruplarıyla gene müzik çalışmalarını sürdürdü.

Yaşlanınca baba mesleği olan kadayıfçılığa geri döndü.  Altun, kendisiyle yapılan bir röportajda kendisi sahneye çıktığında İbrahim Tatlıses’in inşaat işçisi olduğunu hatırlatarak, “fakat onun kadar şanslı olamadım ” demişti.

Altun, bu röportajda “O günlerin geri gelmesini çok isterdim. Yıllar süresince ses sanatçılığı yapmış oldum. İstanbul’da sahnelere çıktım. Ünüm Türkiye sınırlarını aştı. Fanatiklerimın hücumuna uğruyordum. Doğal olarak şimdi artık yaşlandık. Fakat sesimden hiçbir şey kaybetmedim” demişti.

1980’de Diyarbakırlı bir kızla evlenen Sait Altun’un bu evlilikten 7 çocuğu oldu. Ancak bir taraftan evliliğini sürdüren Altun 1986 yılında çıktığı Almanya turnesinden kendisini izlemeye gelen Fransız Matina Fernavile’ye de gönlünü kaptırdı.

Altun, 12 yıl birlikte yaşadığı Fransız sevgilisinin hastalanıp ülkesine dönmesiyle Diyarbakırlı eşine ve çocuklarına geri döndü.

Sait Altun 2018 senesinde hayatını kaybetti, cenazesi Yamaç (Lotan) Köyünde sevenleri tarafından toprağa verildi.

Bernamegeh Türkçe

UYARI: Yazıların izinsiz kopyalanması ve Web Sitelerinde yayınlanması kesinlikle yasaktır. Hakkınızda yasal işlemlerin başlatılabileceğini lütfen unutmayın!

AYRICA BAKIN

AH TAMARA

AH TAMARA EFSANESİ

Van’ın Gevaş ilçesi sınırları içerisinde yer alan adada Ermeniler´den kalma bir kilise bulunur. Yüzölçümü yaklaşık …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!