SANAT DELİORMAN KİMDİR

Caz vokal, şarkı yazarı, radyo programcısı, seslendirme sanatçısı, müzik eleştirmeni ve grafik tasarımcı Sanat Deliorman, 30 Ekim 1984 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi.

Ressam Nesrin Deliorman ve Orhan Deliorman çiftinin kızıdır.

2003 yılında Kadıköy Anadolu Lisesi Yabancı Dil Bölümü’nden mezun oldu.

2003 ve 2008 seneleri arası Boğaziçi Üniversitesi Çeviribilim Bölümü’nde, 2010 ve 2014 seneleri arası da Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümü’nde öğrenim gördü.

Öğrencilik yıllarında üniversitenin A capella Caz korosunda yer aldı.

Türkçe caz, tango ve pop eserler besteleyen sanatçı, kendi bestelerini içeren The Story of a Fool Man adlı bir single ve Bedevi isimli bir EP ve Aşk Kumbarası isimli bir albüm yayımlamıştır.

Müzisyenliğinin yanı sıra festival program editörlüğü, müzik dergilerinde yazarlık ve Açık Radyo’daki radyo programlarıyla Türk caz müziğine katkı sundu.

Pan Yayıncılık’tan 2009 yılında çıkan ve Janós Sipos’un yazdığı Anadolu’da Bartok’un İzinde isimli kitabı Türkçeye çevirdi.

Pan Yayıncılık’ın yanı sıra İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV) klasik müzik ve film festivallerinde çevirmen, editör ve organizasyon asistanı olarak görev aldı.

2014 ve 2016 seneleri arasında o zamanki adıyla Andante klasik müzik dergisinde editör ve röportör olarak çalıştı.

2009 ve 2018 seneleri arasında Cumhuriyet gazetesi yazarı Evin İlyasoğlu’nun düzenlediği uluslararası bir konser serisi olan Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall Klasik Müzik Geceleri için asistanlık ve program notu yazarlığı yaptı.

Aynı yazarlık görevini D-Marin Müzik Festivali ve Akbank Caz Festivali’nde sürdürdü.

Sibel Köse Atölyesi’nde 9 ay caz vokal eğitimi aldı ve Randy Esen’den özel dersler aldı.

2011 yılında Nardis Genç Caz Vokal Yarışması ve 2012 Akbank JamZZ Yarışmalarında jüri özel ödülleri aldı.

Hakan Rauf Tüfekçi’nin NTV Radyo’da hazırlayıp sunduğu Cazın Büyüsü programına konuk oldu.

İKSV’nin 2011 Genç Caz Yarışması elemelerini geçerek Tünel Şenliği’nde ilk festival dinletisini gerçekleştirdi.

2011 yılından beri “Sanat Deliorman ve Caz Biraderleri”, “Polonya’dan Sevgilerle”, “Sanat Deliorman ve Konuşan Gitarlar”, “Ukulele Jazz Project”, “İsveççe Türkçe Şarkılar” ve “Jazz Sisters” gibi konsept repertuvarlı, kimi kısa kimi uzun vadeli projelere imza attı.

2018 yılının Nisan ayında Nail Yavuzoğlu yönetimindeki Cemal Reşit Rey Caz Orkestrası’nın konuğu olarak bir konser verdi.

Bahar 2016’da salı akşamları Açık Radyo ‘ Dünyanın Cazı programını hazırlayıp sunmaya başladı.

Aynı sene Jazz Dergisi yazar kadrosuna dahil oldu.

Müzik eleştirmeni olarak yazılar kaleme alan ve jürilik yapan Deliorman 2020 yılının nisan ayından itibaren www.jazz dergisi.com’un Youtube kanalını hayata geçirdi ve pandemi döneminde Türk caz müzisyenlerine destek amaçlı Korona Jazz Kliniği video röportaj serisini hazırladı ve sundu.

Ayrıca 2020 yılının kasım ayında babası ressam Orhan Deliorman (1951-2019) için bir web-müze kurarak sanatçının çok yönlü yaratımsal mirasını genç nesillere aktaracak uzun soluklu bir platformun temellerini attı.

Orhan Deliorman Art adını taşıyan bu sitede 23 Eylül 2020-25 Mayıs 2021 tarihleri arasında “Ölümden Doğuma” başlıklı bir de online retrospektif sergi serisi düzenledi.

Sergilerin küratörlüğünü tekstil sanatçısı ve ressam Günseli Toker yaptı. Merhum sanatçının bir zamanlar kaleme aldığı deneme yazılarını da Sanat Deliorman bizzat mikrofona okuyarak, “Deli Yazılar” isimli podcast kanalını başlattı.

Deliorman 2010 senesinden beri McDonald’s, Phillips, Sephora ve Wix.com gibi şirketler için voice-over seslendirmeleri yapmaktadır.

İkinci lisansını Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümü’nde yapan Sanat Deliorman, çeşitli Türk caz müzisyenleri için albüm kartonet/kapak çalışmaları ve sosyal medya kurumsal kimlik malzemeleri tasarladı.

AYRICA BAKIN

İrfan Saraloğlu Kimdir

Eski futbolcu ve şu an Galatasaray yardımcı antrenörü İrfan Saraloğlu, 16 Eylül 1962 tarihinde Ardeşen’de …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!