Selahattin Demirtaş’tan yeni Abdullah Öcalan ve HDP açıklaması

Kasım 2016’dan beridir Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan HDP Eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, PKK lideri Abdullah Öcalan ile ilgili sözlerine yönelik yeni bir açıklama yaptı.

Kobani davasının duruşmasında kullandığı belirtilen “Çözüm için Abdullah Öcalan yetkilidir” sözlerine ilişkin açıklama yapan Demirtaş, “Sanki HDP’yi tümden yok sayan bir anlam çıktığı için düzeltme ihtiyacı doğmuştur” diyerek “Öcalan’ın çözümdeki önemli rolünü yadsıyan, yok sayan politikaların başarı şansı yoktur” ifadelerini kullandı.

Tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, PKK lideri Abdullah Öcalan ile ilgili yeni bir açıklama
yaptı. Demirtaş, “Öcalan’ın çözümdeki önemli rolünü yadsıyan, yok sayan politikaların başarı şansı yoktur” dedi.

Geçtiğimiz günlerde katıldığı duruşmada “Çözüm için Abdullah Öcalan yetkilidir. Türkiye Cumhuriyeti demokrasi karşılığında Öcalan ile görüşmelidir” dediği belirtilen Selahattin Demirtaş, Twitter hesabından açıklamalarda bulundu.

“ÇÖZÜM, ANAYASAL VE YASAL ZEMİNDE GERÇEKLEŞMELİ”

“Kürt sorununun farklı başlıkları ve boyutları bulunuyor. Çözüm, anayasal ve yasal zeminde gerçekleşmek durumundadır ve doğal olarak bunun yeri TBMM’dir. Burada da HDP başta olmak üzere siyasi partiler çözümün muhataplarıdır” diyen Demirtaş, şunları söyledi: “Bununla birlikte, sorunun tüm boyutlarıyla kalıcı şekilde çözülebilmesinin yegane yolu, tüm tarafları yasal zeminde çözüme dahil etmektir. Bu anlamda, Öcalan’ın çözümdeki önemli rolünü yadsıyan, yok sayan politikaların başarı şansı yoktur.”

Çözümün sağlanması için her aktörün farklı düzeyde rolü ve önemi bulunduğunu belirten Demirtaş, “Aktörlerin herhangi birini yok sayılarak, karşılaştırılmaya çalışılarak aranan çözüm, çözüm değil, ya saf hayal ya da art niyettir” ifadelerini kullandı.

“HERKESİ DAHA DİKKATLİ VE ÖZENLİ DAVRANMAYA DAVET EDİYORUZ”

Demirtaş, şöyle devam etti: “Bu vesileyle, bizimle çalışma yürüten ve fedakarca dayanışma gösteren avukatlarımız,
danışmanlarımız ve parti genel merkezimiz hakkında kullanılan dile, eleştiri sınırlarını aşan ifadelere cevap vermek
istemiyorum. Herkesi daha dikkatli ve özenli davranmaya davet ediyorum. Kimse olmayan şeyler üretmesin.”

Demirtaş, açıklamalasını “Bu zorlu ve tarihi süreçte komplo teorilerini bir kenara bırakıp canla başla mücadele etmek
dışındaki tüm seçeneklere kapalı olacağız ve direne direne kazanacağız” ifadeleriyle sonlandırdı.

Öte yandan Demirtaş, açıklamasına şu notu düştü: “Duruşmanın SEGBİS çözüm tutanakları çıktığında sizlerle paylaşacağız. Haberi yapan gazeteci arkadaşların herhangi bir art niyeti de yoktur, çarpıtması da. Haber eksik, haberdeki sözler bağlamından kopuk olduğundan ve sanki HDP’yi tümden yok sayan bir anlam çıktığı için düzeltme ihtiyacı doğmuştur.”

NE OLMUŞTU?

Demirtaş’ın, salı günü Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden katıldığı Kobani duruşmasında “Çözmek için
birilerinin cesaretli davranması gerekir. Özgürlüğünden feragat etmesi gerekecek. Korkak ve kaypak siyasetçilerle bu iş yürümez. Bize fedai siyasetçiler lazım. Terörist yaftası yemeyi göze almanız lazım. Çözüm için Abdullah Öcalan yetkilidir. Türkiye Cumhuriyeti demokrasi karşılığında Öcalan ile görüşmelidir” dediği belirtildi.

6 Eylül günü, HDP’nin resmi Twitter hesabından, Demirtaş’ın duruşmada “Çözüm için Abdullah Öcalan yetkilidir. Türkiye Cumhuriyeti demokrasi karşılığında Öcalan ile görüşmelidir” açıklamasını yaptığı şeklinde bir mesaj paylaşıldı. Açıklamanın uzun hali de partinin internet sitesinde yayımlandı. Ancak daha sonra bu Twitter mesajı ve internet sitesi içeriği silindi.

BBC Türkçe’nin görüştüğü HDP’nin Basın Bürosu yetkilileri, savunmadan yapılan haberde bazı maddi hatalar olduğunu fark etmeleri üzerine bu yola başvurduklarını belirtti.

Selahattin Demirtaş’ın basın danışmanı Zınar Karavil, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Demirtaş’ın savunmada yer alan ifadelerin “haberleştirilirken bağlamından koparıldığını” ifade etti.

Karavil açıklamasında şunları söyledi:

“1- Demirtaş bugün duruşmada bir saati aşkın süre savunma yaptı. Sorunların silahla, şiddetle çözülemeyeceğini, PKK’nin silahları bırakması gerektiğini, bunun için de Öcalan ile görüşülmesi gerektiğinin doğru olacağını belirtti.

2- Demirtaş’ın savunması haberleştirilirken acele edildiğinden, sözleri bağlamından koparılmıştır. Durum budur ve Demirtaş bu görüşünü istikrarlı bir şekilde defalarca kamuoyuyla paylaşmıştır.

3- Ayrıca, Demirtaş’ın savunmasının SEGBİS tam çözümü, önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşılacaktır.”

Bernamegeh Türkçe

AYRICA BAKIN

Patricia Marie Patty Andrews Kimdir Hayatı

Amerikalı şarkıcı ve oyuncu Patricia Marie “Patty” Andrews,  16 Şubat 1918 tarihinde dünyaya geldi. 1950’li …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!