SIRAÇ OĞUZ

SIRAÇ OĞUZ KİMDİR

Sıraç Oğuz kendisini şöyle anlatmış:

Ben 20.04 1958 tarihinde Erzurum – Tekman (Tatos) ilçesine bağlı Aşağı Hanbeyi Köyü’nde doğdum. İlkokulu köyde okudum.1970’li yıllarda ailece Erzurum’a taşındıktan sonra gündüz çalışarak, Ortaokul ve Lise’nin akşam kısmını bitirdim.

O yılarda Kürt siyaseti ile tanıştım. Daha sonra Özgürlük Yolu olarak bilinen grubun içinde yer aldım. 1979 yılında Orhan Alpaslan’ın, bağımsız belediye başkanlığında Ağrı Belediyesi’nde çalıştım. Belediye başkanı ve 105 kişiyle birlikte gözaltına alındım. İki ay sonra serbest kalınca tekrar belediyede çalışmaya devam ettim. 12 Eylül Askeri Darbesi ile Özgürlük Yolu Davası’ndan tekrar gözaltına alınarak, tutuklandım.

Cezaevinde bırakıldıktan sonra, ağır baskılara maruz kaldım. Keyfi bir şekilde tekrarlanan gözaltılar nedeniyle ve Ailemin de baskılarda biraz olsun nefes alması için bir süre Erzurum’u terk etmek zorunda kaldım. 1987 yılında Yargıtay’da toplu davanın sonuçlanmasıyla birlikte tekrar Erzurum’a döndüm. Profilo Oliveti Firması’nın, Biltim Ltd şti. adında Erzurum Bölge bayiliğini yaptım.

1991 yılında kurulan HEP’in (Halkın Emek Partisi) il kurucu üyesi ve il saymanı olarak, DEPin (Demokrasi Partisi) yedek parti meclisi üyesi, il kurucu ve yönetim kurulu üyeliğini yaptım.

1993 yılında kurulan İHDe Erzurum Şubesi’nin il kurucu üyesi ve il sekreteri olarak çalıştım. Aynı zaman da 1992-94 yıları arasında AZADİ Gazetesi ve DENG Dergisi’nin bölge temsilciliğini yaptım. Aynı yıllarda defalarca gözaltına alındım, ölümle tehdit edildim. Bu nedenle işlerimi bırakıp önce Erzurum’u Terk ettim, 1995 yılının sonlarında da yurtdışına çıkmak zorunda kaldım. Almanya’da kurulan Kurdistan Gazeteciler Birliği içinde yer aldım.

Şu an Kürtçe Navkurd.net sitesinin sahibi ve yazarıyım. Evli ve üç çocuğum var. Yabancı dil olarak Türkçe ve Almancayı biliyor ve halen Almanya’da çifte vatandaş statüsünde yaşıyorum.

Bernamegeh Türkçe

UYARI: Yazıların izinsiz kopyalanması ve Web Sitelerinde yayınlanması kesinlikle yasaktır. Hakkınızda yasal işlemlerin başlatılabileceğini lütfen unutmayın!

AYRICA BAKIN

Paleolitik Çağ

Paleolitik Çağ, insanlık tarihindeki en eski dönemlerden biridir ve Eski Taş Çağı olarak da bilinir. …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!