Suat Özçağdaş

Suat Özçağdaş Kimdir, Hayatı

Siyasetçi Suat Özçağdaş, 18 Temmuz 1973 tarihinde İzmir’de dünyaya geldi.

Anne adı Betül, baba adı Fahri’dir.

1997 senesinde Orta Doğu Teknik Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun oldu.

Bir süre mezun olduğu ODTÜ’de araştırma görevlisi olarak çalıştı.

Suat Özçağdaş, daha sonra sırasıyla Türkiye Kızılay Derneği, Uluslararası Kızılhaç – Kızılay Dernekleri Federasyonu (IFRC) ve Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) ile farklı ülkelerde yerel ve uluslararası sivil toplum yöneticilikleri görevini üstlendi.

1999 depreminden bu yana yurtiçi ve yurt dışındaki çok sayıda afette ve başta çevre, eğitim, sağlık olmak üzere değişik alanlarda toplumsal yarar üretmeye çalışan dernek, vakıf, sosyal girişim ve inisiyatiflere stratejik planlama, yönetim ve kapasite geliştirme alanlarında gönüllü olarak destek vermektedir.

Suat Özçağdaş; sosyal inovasyon, sosyal girişimcilik, gönüllülük, psikososyal destek, kent yoksulluğu gibi konularda sivil toplum literatürünün gelişmesine katkı sağlayan ulusal ve uluslararası yayınlarda yer aldı.

Toplumsal sorunlara ve çözümlerine ilişkin fikirlerinin yer aldığı röportaj ve makaleleri birçok basın organlarında yayınlandı.

2011 senesinde karşılanmış toplumsal sorunlara yenilikçi çözümler üreterek; insan, toplum ve gezegen için sürdürülebilir ve kaliteli bir yaşam hedefi doğrultusunda katkı sağlamak üzere Sosyal İnovasyon Merkezi’ni (SİM) kurdu.

Türkiye’de sosyal inovasyonun gelişmesi ve tanınmasına yönelik yürüttüğü faaliyetlerin yanında İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde sosyal girişimcilik dersleri verdi.

1992 senesinde Sosyal Demokrat Halkçı Parti’de siyasal çalışmalarına başlayan Suat Özçağdaş, 2020 senesinde Cumhuriyet Halk Partisi Üsküdar İlçe Başkanı, 14 Mayıs 2023 tarihinde İstanbul Milletvekili olarak seçilmiştir.

Cumhuriyet Halk Partisi 38. Olağan Kurultayında Parti Meclisi Üyesi olarak seçilmiştir.

İleri seviyede İngilizce bilen Suat Özçağdaş, evlidir ve 1 çocuk babasıdır.

AYRICA BAKIN

Muzaffer Tema Kimdir Hayatı

Hollywood’da rol alma şansını elde eden ilk Türk sinema oyuncusu Muzaffer Tema, 15 Haziran 1919 …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!