ULAŞ KURTULUŞ ÜNLÜ

ULAŞ KURTULUŞ ÜNLÜ KİMDİR

Ses sanatçısı Ulaş Kurtuluş Ünlü, 19 Mayıs 1975 tarihinde Denizli‘ye bağlı Acıpayam ilçesinde doğdu.

Henüz 6 yaşındayken bağlamayla tanıştı. 

Lise öğreniminden sonra  Ege Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı – Ses Eğitimi Bölümü‘nü kazanınca İzmir’e yerleşti.

1997 – 1998 eğitim öğretim yılında  Ege Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı  Ses Eğitimi Bölümü‘nden mezun oldu.

 Lisans tezini Acıpayam Türküleri’nin form ve biçim incelemeleri üzerine yaptı.

Mezun olduğu sene TRT İzmir Radyosu‘nda Türk Halk Müziği Sözleşmeli Ses Sanatçısı göreviyle birlikte Ege Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’nda sözleşmeli Öğretim Görevlisi olarak Ses Eğitimi Bölümünde Ses Eğitimi, Türk Halk Müziği Repertuar ve Yardımcı Repertuar dersleri vermeye başladı.

1999 senesinde İstanbul’a yerleşen Ulaş Kurtuluş Ünlü yine aynı sene Adapazarı’na bağlı Taraklı ilçesinde müzik öğretmenliğiyle birlikte TRT İstanbul Radyosu‘nda Türk Halk Müziği Sözleşmeli Ses Sanatçısı olarak göreve başladı.

2000 senesinde  Grup Halimiz Ahvalimiz‘e katıldı ve birlikte ilk albümleri olan Halimiz Ahvalimiz – 6 albümü 2001 yılında piyasaya çıktı.

Akabinde 2011 senesine kadar grupla birlikte 3 albüm daha yayınlandı.

Sanatçı ayrıca en son albümleri olan ve 2011 senesinde yayınlanan Grup Halimiz Ahvalimiz Gam Çekme Haline isimli albümün düzenlemelerini de yapmıştır.

Birçok özel dershanede müzik öğretmenliği yapan Ulaş Kurtuluş Ünlü 2001  ve  2003 seneleri arasında Haliç Üniversitesi Türk Musikisi Konservatuarı‘nda sözleşmeli Repetitör, Öğretim Görevlisi olarak görev yaptı. 

İlk  Haliç Üniversitesi Konservatuar Türk Halk Müziği Korosunu kurdu ve koroyla birlikte şef olarak bir konser verdi.

Ulusal ve yerel birçok radyo-televizyon programlarına katıldı. Yurtiçi ve yurtdışında birçok organizasyonda ve festivallerde yer aldı ve konserler verdi.

Yurtdışında Babel Med Music-Dock des Suds, (Marseille / FRANCE), Festival Les Orientales – (St Florent le Vieil / FRANCE), Festival Wereldfesst – (Utrecht / NEDERLAND), Festival Evora Classica – (Evora / PORTUGAL), Festival El Qantara (Salle des Fêtes)- (Bourges / FRANCE), Festival les Suds – (Arles / FRANCE), Female Voices Festival – (Anvers / BELGIUM), Female Voices Festival– (Liege / BELGIUM), Sacred Music Festival– (TUNUSIA) gibi birçok festivale katıldı.

Pars Narkoterör dizisinde Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz, Bülbülüm Altın Kafeste ve Köprü dizisinde Yaz Gelir (U.H.), Hata Benim türkülerini seslendirdi.

2008 senesinde ilk solo albümü Ege Havası isimli albümünü yayınladı.

2011  ve  2015 yılları arasında T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı – Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü‘ne bağlı İstanbul Devlet Türk Halk Müziği Korosu‘nda Misafir Ses Sanatçısı olarak görev yaptı.

Ses sanatçısı, müzisyen, müzik yönetmeni, aranjör ve süpervizör olarak yer aldığı birçok çalışması bulunan sanatçı 2015 senesinde Kalan Müzik – Z Yapım etiketiyle Göç Havası isimli albümünü yayınladı.

Hala TRT İstanbul Radyosu‘nda Türk Halk Müziği Ses Sanatçısı olarak görev yapmaktadır. 

Hazırlamış olduğu Türkülerde Gizli programı her Perşembe saat 13:00  ve  14:00 saatleri arasında TRT Türkü‘de yayınlanmaktadır.

Bernemegeh Türkçe

Biyografilerinizi bernamegeh@gmail.com adresine gönderebilirsiniz.

AYRICA BAKIN

Henry James Kimdir Hayatı

Amerikalı yazar Henry James, 15 Nisan 1843 tarihinde ABD’de dünyaya geldi. 19. yüzyılın sonlarında ve …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!