Walter Benjamin

Walter Benjamin Kimdir, Hayatı

Walter Benjamin, 15 Temmuz 1892 tarihinde Berlin’de dünyaya geldi.

Benjamin; Berlin, Freiburg im Breisgau, Münih ve Bern’de felsefe öğrenimi gördü.

1920 yılında Berlin’e yerleşti ve burada edebiyat eleştirmenliği ve çevirmenlik yapmaya başladı.

1928 yılında sunduğu Ursprung des deutschen Trauerspiels (Alman Tragedyasının Kökenleri) isimli doktora tezi Frankfurt Üniversitesi’nde geri çevrilince zaten pek sıcak bakmadığı akademik kariyerden tamamıyla vazgeçti.

Ernst Bloch, Theodor W. Adorno ve Bertolt Brecht’in etkisiyle 1930’larda giderek Marksizme yakınlaşan Benjamin 1933 yılında Almanya’yı terk etti ve Paris’e yerleşti.

Burada edebiyat dergilerine ve New York’ta Adorno ve Horkheimer tarafından yayımlanan Sosyal Araştırmalar Dergisi’ne eleştiri ve denemeler yazdı.

1939 senesinde Alman mülteciler tarafından yayımlanan bir dergide çıkan yazısı sebebiyle Alman vatandaşlığından çıkarıldı.

Almanların Fransa’yı işgal etmesi ve Paris’teki evini Gestapo’nun basması üzerine Fransa’nın güneyindeki Port-Bou kentine kaçtı; burada polis tarafından Gestapo’ya teslim edileceğini öğrenince , 26 Eylül 1940 tarihinde intihar etti.

Vefatı Bertold Brecht ‘Hitler’in Alman edebiyatına verdiği ilk ciddi kayıp olarak’ yorumlamıştı.

AYRICA BAKIN

İbrahim Hacıosmanoğlu Kimdir Hayatı

Trabzonspor Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu, 21 Şubat 1966 tarihinde Trabzon’un Of ilçesinde  dünyaya geldi.12 çocuklu bir …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!