YONCA LODİ KİMDİR

Yonca Lodi, İstanbul’da dünyaya geldi.  Yonca Lodi’nin çocukluğunun büyük bir bölümü Beşiktaş’ta geçti.

 İlk ve Ortaokulu bu semtte bitiren sanatçı, kariyerinin temelini lise yıllarında attı.

 Okul orkestrasıyla çeşitli yarışma ve konserlere katıldı, lise 2. sınıfta Çağdaş Müzik Merkezi’ne kaydoldu.

İki sene süreyle, İstanbul Devlet Opera ve Balesi solistlerinden Mine Mater ve Timur Selçuk’tan şan, solfej ve armoni dersleri aldı.

1992 senesinde yetenek sınavını birinci olarak geçmiştir ve Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları Opera-Şan Bölümü’nde eğitimini sürdürdü.

  Prof. Dr.Güzin Gürel, Yekta Kara, Selçuk Uraz gibi hocalarla şan, solfej, piyano, armoni, sahne ve mim çalıştı.

1993 yılında arkadaşlarıyla kurduğu müzik grubuyla profesyonel olarak sanat hayatında yerini almaya başladı.

 Lodi, 1996 senesinde Sony Müzik ile albüm anlaşması imzalayarak 1999 senesinin Mayıs ayında, kendi ismiyle ilk albümünü çıkardı. 

1999 senesinin Kasım ayında, Metin Altıoklar’ın Asansör filminde, başrol oyuncularından Mustafa Uğurlu ile Budur Abi isimli parçayı seslendirdi.

 2000 senesinin Eylül ayında, Yavuz Bingöl’ün Üşüdüm Biraz albümünde yer alan Aşar Gidersin ve Yalnız Şarkı isimli parçasında düet yaptı.

Sanatçının müzik kariyerinde önemli bir yere sahip olan, Kasım 2001’de çıkardığı, Sony Müzik etiketli Aşkta ve Ayrılıkta albümünün ilk klibini Yunan sanatçı George Alkeos’a ait olan Anlatma isimli parçasına çekti. Albümde Sezen Aksu’ya ait bir şarkı olan Büklüm Büklüm’ü tekrar yorumladı.

Sanatçının 2007 senesinin Ocak ayında çıkan albümünün adı “Yolumu Bulurum”du. 

Yonca Lodi, Melih Kibar’la da çalıştı. 2008 yılının Nisan ayında, Aysel Gürel’in anısına çıkan Çınar Vol. I albümünde Yalan Gibi isimli parçayı seslendirdi.

 2007 senesinde yayınladığı “Yolumu Bulurum” isimli albümü sonrasında dijital platformlarda yayınladığı “Yeter” isimli söz ve müziği Sezen Aksu’ya ait teklisiyle müzik kariyerine devam eden sanatçı Kasım ayına yeni klip şarkısı “Emanet” ile girdi.

Söz yazarı Zeki Güngör’ün en özel şarkılarımdan biri ‘Emanet’ ve bu şarkıyı gözüm kapalı Yoncama ‘Emanet’ ettim.

Onu bir ömür hak ettiği gibi taşıyacağına eminim, Yonca bu camiadaki en vefalı dostlardan biri ve en özel seslerden biridir.

İyi ki tanışmışız onunla diyerek Yonca Lodi’ye verdiği “Emanet” şarkısı, Lodi tarafından Milat albümünde ve ayrıca tekli olarak seslendirildi. 

Tekli dijital platformda yayınlandı.

AYRICA BAKIN

İbrahim Hacıosmanoğlu Kimdir Hayatı

Trabzonspor Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu, 21 Şubat 1966 tarihinde Trabzon’un Of ilçesinde  dünyaya geldi.12 çocuklu bir …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!