BURCU UYAR KİMDİR

Türkiye’nin en başarılı genç kuşak kadın opera solistlerinden Burcu Uyar, bu sene üçüncüsü düzenlenen Avrupa Şan Yarışması’nda birinci oldu.

Genç soprano Burcu Uyar, Almanya’nın Mannheim kentinde 7 Ekim 2006 tarihinde gerçekleştirilen Avrupa Şan Yarışması’nda (European Opera Singing Competition DEBUT 2006) seslendirdiği Massene’nin ‘Manon’, Donizetti’nin ‘Lucia’ operalarından aryalar ile seçiciler kurulundan tam puan alarak Avrupa birincisi olarak seçildi.

Yarışmada ikinciliği Rus koloratür soprano Olga Peretyatko, üçüncülüğü de Güney Koreli bariton Tae-Joong Yang elde etti.

Genç kuşağın en başarılı opera sanatçıları arasında gösterilen 1978 doğumlu Burcu Duyar, 2006 senenin Ağustos ayında İstanbul’da yapılan 4. Leyla Gencer Şan Yarışması’nda da üçüncü olmuştur.

1996 senesinde Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı Opera bölümüne giren Burcu Uyar, İzmir Devlet Operası’nda Offenbach’ın Les Contes d’Hoffmann (Olympia), Ankara Devlet Operası’nda Don Carlos (Voce dal Cielo) operalarında söyledi.

2002 yılında Olympia rolüyle As.Li.Co yarışmasını kazanan sanatçı, İtalya’da Brescia, Cremona, Como ve Pavia operalarında bu rolü seslendirdi.

2003 senesinde Uluslararası İstanbul Müzik Festivali’nde Fazıl Say’ın Metin Altıok Oratoryosu’nu yorumladı.

2004 senesinde Cnipal Opera Akademisi’ne kabul edilen Uyar, Paris’te Schola Cantarum orkestrasıyla konserler verdi.
ALDECA yarışmasında birinci oldu.

Avrupa’nın “Mezzo” isimli klasik müzik televizyon kanalınca en değerli “koloratür soprano”lar (zor tiz ses aralıklarını seslendiren) arasında gösterildi.

Avignon ve Marsilya operalarında resitaller, Daniel Tosi yönetiminde konserler veren, Marsilya Opera Orkestrasıyla festivallere katıldı.

Perpignan Festivali açılışında bir resital veren Burcu Uyar’ın seslendirdiği eserler arasında; Beethoven’ın 9. Senfonisi, Marsilya Operası’nda Donizetti’nin Maria Stuarda (Anna) operası, Mozart’ın Sihirli Flüt (Gece Kraliçesi) operası bulunmaktadır.

AYRICA BAKIN

İspanyolca konuşulan ülkeler

İspanyolca resmi veya ana dili olarak konuşulan birçok ülke bulunmaktadır. İşte bazıları: 1. **İspanya**: İspanyolca’nın …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!