SVETLANA KASYAN

SVETLANA KASYAN KİMDİR

Kürt opera sanatçısı, soprano Svetlana Kasyan, 24 Temmuz 1984’te Gürcistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nin Batum şehrinde Ezidi Kürt bir ailede doğdu.

1993 yılında Batum’dan 26 No’lu Okul’da okuduğu Aktöbe’ye taşındı.

Daha sonra 2006 yılında müzik kolejine girdi.

Moskova Devlet Çaykovski Konservatuarı’nda Galina Pisarenko ile çalıştı. Ayrıca Dmitri Vdovin ile ve Washington’da Placido Domingo ile vokal tekniğini mükemmelleştirdi.

Svetlana Kasyan, 2009-2011 yıllarında Bolşoy Tiyatrosu’nun gençlik programının bir üyesiydi.

2010 yılında ilk kez Bolşoy Tiyatrosu sahnesinde Rimsky-Korsakov’un Snegurochka operasında Kupava rolünde oynadı ve ardından “Sergei Prokofiev tarafından L’ Amour des trois portakalları ve Pyotr Ilyich Tchaikovsky tarafından Charodeyka” oynadı.

2011 yılında Moskova Konservatuarı’ndan solo şarkı dalında mezun oldu.

Aynı yıl Ningbo şehrinde düzenlenen Beşinci Uluslararası Şan Yarışması’nda birincilik ödülünü kazandı.

2011 yılında Yekaterinburg Opera ve Bale Tiyatrosu’nda ve aynı yıl Bolşoy Tiyatrosu’nda Giacomo Puccini’nin Tosca adlı oyununda başrol oynadı.

Gazeteciler onu “dünyanın en umutlu sesi” olarak nitelendirdi.

İtalya’da 2011 yılında Bari’de Beethoven’ın 9. Senfonisinde çıkış yaptı. 2013 yılında Torino’daki (İtalya) Teatro Regio’daki Don Carlos operasında Kraliçe Elizabeth rolünü seslendirdi. Opera, İtalyan TV kanalı RAI tarafından gösterildi.

12 Kasım 2013’te İtalya Cumhurbaşkanı ve Papalık Kültür Konseyi gözetiminde Roma’daki Oditoryum Conciliazione’de solo konser verdi.

Aynı gün Svetlana Kasyan, toplantı sırasında Papa Francis ile bir araya geldi.

Papa, Svetlana’dan Tanrı için şarkı söyleme ve iyiliği yayma sözü aldı.

Erkek dergisi Maxim’in Nisan 2017’deki yıldönümü sayısında, “opera sanatına halkın dikkatini çekmek” için erotik bir fotoğraf çekiminde rol aldı.

Kasım 2017’de Papa Francis ona ikinci bir görüşme yaptı ve Roma Operası’ndaki prömiyerinin ardından Tosca rolüyle ödül aldı.

Bernamegeh Türkçe

AYRICA BAKIN

Baldassare Galuppi Kimdir, Hayatı

Venedikli İtalyan besteci Baldassare Galuppi, 18 Ekim 1706 tarihinde Burano, Venedik Cumhuriyeti, modern İtalya’da dünyaya …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!