ZİNAR SOZDAR

ZİNAR SOZDAR KİMDİR

Kimlikteki ismi Nurettin Çelik olan Zinar Sozdar, 1972 yılında Elazığ’a bağlı Karakoçan ilçesinin Kızılca köyünde dünyaya geldi.

 İlköğretimini  Kızılca köyünde, orta öğretimini  Karakoçan’da okudu.1988 yılında Karakoçan Lisesi 1.sınıfta okurken  Almanya’nın Bielefeld şehrinde yaşayan ailesinin yanına gitmek için okuldan ayrılmak zorunda kaldı.

Almanya Bielefeld’de 3 ay Almanca dil eğitimi  gördü.1993 yılında Fizik ve Elektronik Meslek eğitimini başarıyla bitirdi. Şubat 1999’da Bielefeld Yüksek Enstitüsünü bitirerek mezun oldu. Aynı sene Köln de Bilgisayar Mühendisi olarak özel sektörde çalışmaya başladı.

Zinar Sozdar 2010 yılında babasının Kızılca köyündeki cenaze törenine katılmak için geldiği Türkiye’de, defin işleminden sonra ‘terör örgütü propagandası yaptığı’ gerekçesiyle jandarma tarafından gözaltına alınmıştı.

Zinar Sozdar’ın, çeşitli tarihlerde ‘Biz Apo’ya söz vermişiz’ adlı parçayı okuduğu için, Diyarbakır 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi tarafından hakkında arama kararı bulunduğu belirtilmişti. Jandarmadaki sorgulamasının ardından Karakoçan Adliyesi’ne çıkartılmış, akşam saatlerine kadar süren ifade sonrası tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.

Dengê Rojê, Birayê Min, Kêvroşk gibi şarkılarıyla tanınan Zinar Sozdar, işinin yanı sıra müzik çalışmalarına devam etmektedir.

Sozdar’in bazı albümleri şunlardır:

  • Welat Dûrem-Herdê Depê – 1993
  • Gula Baxçê Min
  • Min Bêriya Te Kir
  • Hesreta Welat – 2007

Bernamegeh Türkçe

UYARI: Yazıların izinsiz kopyalanması ve Web Sitelerinde yayınlanması kesinlikle yasaktır. Hakkınızda yasal işlemlerin başlatılabileceğini lütfen unutmayın!

AYRICA BAKIN

Kadri Gürsel Kimdir Hayatı

Gazeteci ve yazar Kadri Gürsel, 1961 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. 1972 yılında Galatasaray Lisesi’nde yatılı …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!