FÊRGÎN MELÎK AYKOÇ

FÊRGÎN MELÎK AYKOÇ KİMDİR

Fêrgîn, 1951 yılında Varto’nun Baskan (Kaynarca) köyünde dünyaya gelir. İlkokulu köyde, öğretmen okulunu ise Manisa Demirci’de bitirir.

Sungurlu ve Karakoçan’da öğretmenlik yapar. 1980’de yurt dışına çıkıp Almanya’ya yerleşir. Dedesi ve akrabaları Karakoçan ve Dêrsim de katledildikleri için doĝal olarak yürtseverlik yanları güçlü.

İlk olarak 1976-78 yılları arasında ”Taşlı Köyün Öĝretmenleri“ adlı kürtçe bir roman denemesi olur, tutuklanınca halk arasından derlediği bu kültürel çalışması ailesi tarafından yakılır. Daha sonra şartlar müsait olunca bu çalışmasını kitaplaştırır.

1984’lerden itibaren çeşitli derneklerde kürtçe dersler vermeye başlar. 1984-87 yılları arasında Darmstadt Üniversitesinde Kürt öğrencilere kürtçe dilbilgisi dersleri verir. Daha sonra Mainz Yüksek Halk Eĝitimi Kurumu’nda kürtçe dersler verir.

1991–1998 yılları arasında Almanya ve çeşitli Avrupa ülkelerinde eĝitmenlere dilbilgisi dersleri verir. 2000-2020 yıllarında Almanya’nın Niedersachsen eyaletinde resmi olarak kürtçe ögretmenliği yapar. Şu anda Almanya’da öĝretmenlikten emekli.

1987’den bu yana çeşitli gazete ve dergilerde köşe yazarlıĝı yapıyor. 2019’dan bu yana da Y. Ö. Politika gazetesinde Urartu Kaleleri üzerine arkeolojik verilere dayalı yazılar yazıyor.

Eserleri:

Araştırma:

Kurdîzan, 1996
Çavkaniyên Çanda Gel I.- Çavkaniyên Çanda Gel II
Kaniya Xwendinê
Fermo Bi Kurdî
Pêlên Zerya Rêziman

Uzun Hikayeler:

Rondikên Hêviyên Wenda

Roman:
Mamosteyên Zinaran
Dîlên Li Ber Pûkê
Siya Dema Borî
Heft Rojên Kalekî
Asoyên Dînan
Bextê Dagirkirî
Serwerê Med Aştiyago
Neviyê Aştiyago Gaumada
Evîna Korona-Tonîk

Yayına Hazır Ve Halen Yayınlanmamış Çalışmaları:

1 Çîrokên Xwendinê Ji Bo Zarokan
2. Bîrewariyên Bi Jan Yan Çîrko
3. Hêrama Avis
4. Kürdistan İnançları

Bernamegeh Türkçe

UYARI: Yazıların izinsiz kopyalanması ve Web Sitelerinde yayınlanması kesinlikle yasaktır. Hakkınızda yasal işlemlerin başlatılabileceğini lütfen unutmayın!

AYRICA BAKIN

Meriç Acemi

Meriç Acemi Kimdir, Hayatı

Emret Komutanım, Kahve Bahane, Aşk Ekmek Hayaller, Mihrap Yerinde, 1 Erkek 1 Kadın, Kiralık Aşk, …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!