MECİT HUN

MECİT HUN KİMDİR

Mecit Hun (resmiyette Abdulmecit), Mayıs 1925’de Ağrı Dağı’nda Guhira Evdî Ağa yaylasında dünyaya gelir. Babası Ahmed Şemo (Ehmedê Şemo) Geloylu Aşireti lideriydi. Annesi Fatma Hanım, Gıskan (Giskî) Aşireti lideri Ali Mirze Bey’in kızıdır. Üvey annesi Zeynep Hanım, Brukan (Brukî) aşireti mensubu olup Kinyas Kartal’ın kuzenidir. Mecit Hun, ikisi erkek sekiz çocuklu aileye mensuptur. Kardeşleri yaş sırasına göre Susan, Gurci, Hamit, Cemile, Mecit, Seyran, Gulizar ve Almast’tır.

Baba köyü olan Adetli, Ağrı Dağı İsyanı nedeniyle 1930’da yasak bölge içine alınınca, Mecit Hun’un ailesi, Iğdır Baharlı Mahallesine yerleşir. 1932 yılında 12 Kasım İlkokuluna kaydını yapar. İlkokulu birincilikle bitirir. 1940’da Iğdır Ortaokulu’nu birincilikle bitirir, Erzurum Lisesi’ne yatılı olarak kaydını yapar. Liseyi 1943’de birincilikle tamamlar. Ankara Hukuk Fakültesi’ne kaydını yaptırmak ister ancak Iğdır’dan gönderilen telgrafta yer alan “Kürtçü bir aileye mensup” ifadesi nedeniyle kaydını yaptıramadan Iğdır’a döner. Ortaokulda yardımcı öğretmen olarak Fizik ve Matematik dersi verir. 

1944 İlkbaharında babasının vefatı nedeniyle, aşiret ileri gelenlerinin isteği üzerine Geloylu Aşireti liderliğini üstlenir. Askerliğini 28 Şubat 1945-30 Ekim 1948 tarihleri arasında İzmit Gebze ve Polatlı’da tamamlar. Askerliği sırasında İsmet İnönü’nün iki oğluna (Erdal ve Ömer İnönü) matematik hocalığı yapar. 1947 yılında askerlik izni için Iğdır’da bulunduğu sırada, Halife İbrahim Güneş ve Süphan Güneş ile birlikte Kürt ileri gelenleri arasında para ve gıda yardımı toplar, Uzun Yürüyüşle Irak’tan Sovyetler Birliği’ne doğru yola çıkan ve 20 gün boyunca Ağrı Dağı çevresinde mahsur kalan Molla Mustafa Barzani güçlerine destek çıkar. 

Mecit Hun, askerliğini tamamladıktan sonra, Iğdır’a döner, kısa süreliğine Iğdır Ortaokulu’nda yedek öğretmen olarak çalışır. Aynı yıl, Zirai Donatım’da Satış Müdürü olarak görev yapar. 1949 İlkbaharında Bitlisli Mehmet Kakioğlu’nun kızı Naciye Hanım’la nişanlanır; aynı yılın sonbaharında evlenir. 

Mecit Hun, Nurettin Kirman’la birlikte Pamuk Tarım Satış Kooperatifi’nde Kontrolör olarak görev yapar. 1952 yılında gazetecilik hayatı başlar. Ekim 1952’de DİL gazetesini teksirde yayımlar. Eş zamanlı olarak mizah gazetesi FIRILDAK’ı çıkarır. 16 Şubat 1953’te Cezmi Öztekin’le birlikte ŞARKIN DİLİ gazetesini; 30 Temmuz 1954 tarihinde de PAMUKOVA gazetesini yayımlar.

1950’de siyasete ilgi duyar. 1952’de Millet Partisi’nin kurucu başkanı olur. Bu görevini Ocak 1954 tarihine kadar devam ettirir. Bir süre Bağımsız bir çizgide siyaset yapar, 1955 Mahalli Seçimlerinde Fazıl Baykal’la birlikte Bağımsız aday olur. Fazıl Baykal, Başkan; Mecit Hun da Başkan Yardımcısı olarak görev yaparlar. 

Celal Bayar’ın 1959’da yayımladığı ünlü KÜRT RAPORU’nda yer alan 37 “tehlikeli Kürtçü” isimden birisi de Mecit Hun’dur. Raporda şöyle yazar: “MECİT HUN, Geloi oymağı reisi AHMET ŞEMO’nun oğludur, müfrit Kürtçü olup “Dil” gazetesinin sahibidir.”

Mecit Hun, 1959 yılında Iğdır CHP İlçe Başkanı olur. Bu görevini 1980 Askeri Darbesine kadar aralıksız olarak devam ettirir.

1963 Mahalli Seçimlerinde Belediye Başkanlığına aday olur ancak kaybeder. Mecit Hun, 1977’de CHP’den Milletvekili adayı olur ancak ön seçimde kaybeder. 1980 Darbesiyle siyaset yasağı konur. 1983’de bir kısım arkadaşıyla Kars Milli İstihbaratında göz altına alınır. Psikolojik işkenceye maruz kalır. Yurt dışına çıkma yasağı getirilir. CHP, 9 Eylül 1992 tarihinde yeniden açılınca CHP Iğdır İl Başkanı olarak görev üstlenir ancak 1994’de CHP yönetimi tarafından görevine son verilir.

Mecit Hun,  1954 yılında kardeşi Hamit Hun’la Iğdır’da kısa ömürlü “Hunoğlu Manifatura” işletmesini açar. Uzun yıllar Paşa Turan’la birlikte askeriyeye iaşe müteahhitliği yapar; 1967 yılında da Aziz Güney ve Paşa Turan’la birlikte kısa ömürlü bir kulüp işletmeciliği tecrübesi olur. 1969 yılında Piknik Pastanesini açar, bu işletme 1977 yılında kapanır. Mecit Hun’un en önemli ticari girişimi çok ortaklı Ararat Şirketiyle üstlendiği ihracat faaliyeti idi. Medet Serhat, Aziz Güney, Şevki Alagöz ve Bekir Can ortaklı bu şirket 1974 yılında İran’a Bursa’dan elma ihracıyla işe başlamış, ancak ortaklar arasında anlaşmazlık peyda edince bu önemli girişim parçalanmış, Mecit Hun da ilk ayrılan olmuştur. Aynı yıllar HAYKO’yu (Hayvancılık Kooperatifi) kurar. 

Mecit Hun, 1992 yılında Ankara’ya nakleder. 29 Ocak 1998 tarihinde beyin kanaması geçirir, Ankara’da vefat eder. Iğdır Karakuyu Köyü mezarlığına defnedilir. Mecit Hun, ikisi kız altı çocuk babasıdır.

Bernamegeh Türkçe

UYARI: Yazıların izinsiz kopyalanması ve Web Sitelerinde yayınlanması kesinlikle yasaktır. Hakkınızda yasal işlemlerin başlatılabileceğini lütfen unutmayın!

AYRICA BAKIN

Henry James Kimdir Hayatı

Amerikalı yazar Henry James, 15 Nisan 1843 tarihinde ABD’de dünyaya geldi. 19. yüzyılın sonlarında ve …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!