Mustafa Adil Özder Kimdir

Folklor araştırmacısı, yazar ve şair Mustafa Adil Özder, 1907 yılında Artvin’in Yusufeli ilçesine bağlı Demirkent köyünde dünyaya geldi.

Babası Muallim Mehmet Razi Efendi’dir. I. Dünya Savaşı muhacirliğinde henüz sekiz yaşındayken (1915) ailesiyle beraber Çorum’un Sungurlu ilçesine göç ettiler.

Babası Mehmet Razi Efendi, çocuklarının eğitimini ihmal etmeyerek, Özder’i 1916 senesinde Sungurlu’daki Kenz’ül – İrfan Nümune Mektebine gönderdi.

1920 senesine kadar orada öğrenimine devam etti.

Buradayken annesi yaşamını yitirdi.

Artvin’deki durumun düzeldiğine ilişkin alınan haberler üzerine 1920 senesinin sonuna doğru babası ve kardeşleri ile birlikte köyleri Demirkent’e geri döndüler.

Köylerine döndüklerinde, yarım kalan öğrenimini iki sene boyunca babasından aldığı derslerle tamamladı.

O zamanlar Ersis’te (Kılıçkaya) bulunan altı yıllık Ersis Merkez Nümune Mektebini 1923 senesinin yazında dışarıdan sınavlara girerek bitirdi.

Aynı sene 29 Ekim 1923 tarihinde, baba mesleğine olan tutkusu sebebiyle Erzurum Dar’ül Muallimin Mektebine kayıt oldu.

İki sene sonra adı Erkek Muallim Mektebi olarak değiştirilen bu okuldan 1928 senesinde mezun oldu.

Okulu bitirmesiyle birlikte ilk olarak Çanakkale ili Bayramiç ilçesi Bayramiç Merkez Zaferi Milli Mektebi muallimliğine (öğretmenlik) atandı.

1930 yılında köylüsü Ali Budak Beyin kızı Kıyafet Hanım ile hayatını birleştirdi.

Bu evlilikten Nihal (1931), Turan (1933), Demiray (1936) isminde çocukları oldu.

1930 yılında Borçka’nın Maçahel bucağı Düzenli köyü, 1931 yılında Yusufeli’nin Esenyaka köyü ilkokuluna öğretmen ve müdür olarak atandı.

Buradan askerliğini yapmak üzere ayrıldı ve Yedek Subay olarak görevini tamamladıktan sonra: 1932-1936 seneleri arasında Borçka, 1936-1948 senelerinde de Şavşat ilçesi İlköğretim müdürlüğü ve Merkez İlkokulu Müdürlüğü görevinde bulundu.

Buradan 1948 senesinde Artvin İl Merkezi Gazi İlkokulu öğretmenliğine atandı.

Özder, 1965 ve 1967 seneleri arasında Ankara’nın Altındağ İlçesi Sarayköyü İlkokulu öğretmeni kadrosuyla Altındağ İlköğretim Müdürlüğünde, yine aynı kadroyla Milli Eğitim Bakanlığı Folklor Enstitüsünde uzman olarak çalıştı.

1971 yılında bu görevdeyken kendi arzusuyla emekli oldu.

Eğitimcilik görevi sırasında sosyal ve kültürel faaliyetlerin de içinde yer aldı. Borçka Çocuk Esirgeme Kurumu yönetiminde bulundu, aynı kurumun Şavşat Şube Başkanlığını, Şavşat Halkevi Başkanlığı, Kızılay Şavşat Şubesi yönetim kurulu üyeliği, Şavşat Güzelleştirme Derneği kuruculuğu ve başkanlığı, Ankara’daki Artvin Turizm ve Tanıtma Derneği kurucu yönetim kurulu üyeliği, Türk Dil Kurumu Üyeliği, Artvin Yüksek Tahsil Talebe Derneği yönetim kurulu üyeliği gibi çeşitli görevler de üstlendi.

Öğretmenlikten emekliye ayrıldıktan sonra Kültür Bakanlığında eski eserler üzerindeki çalışmalara katıldı.

Gerek eski yazıyı (Osmanlıca) çok iyi yazıp okuması gerekse de dile hakimiyetiyle bu alanda da ölümüne kadar devam eden çok verimli hizmetlerde bulundu.

1987 yılında bu görevdeyken rahatsızlanan Özder, 11 Kasım 1987’de yaşamını yitirdi.

Cenazesi Ankara-Cebeci Asrî mezarlığına defnedildi.

AYRICA BAKIN

Ünsal Ünlü Kimdir Hayatı

Gazeteci Ünsal Ünlü, 22 Ocak 1970 tarihinde Ankara’da dünyaya geldi. 1982 senesinde Radyo Çocuk Saati’nde …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!