Mustafa Yesâri Âsım Arsoy Kimdir Hayatı

Cumhuriyet dönemi Klasik Türk müziği bestekârı, söz yazarı ve yorumcu Mustafa Yesâri Âsım Arsoy, 6 Ağustos 1896 tarihinde Drama’da dünyaya geldi.

Ailesi Konya’dan göç edip Drama’ya yerleşti. Babası Bergofçalı Ömer Lütfi Efendi ve annesi Zübeyde Hanım’ın sekiz çocuğundan altıncısıdır.

Ağabeylerinden Remzi Arsoy’un oğlu sinema oyuncusu Göksel Arsoy’dur. Babasının dedesi Şeyh Ömer Efendi sol eli ile yazan tanınmış bir hattat idi.

Asım ve ablası da sol ellerini kullandıkları için Yesari (solak) adını aldılar.

Yesari Asım orta öğrenimini tamamladıktan sonra aile İstanbul’a göç etmiş, 1917 senesinde ise Adapazarı’na yerleşmiştir.

İlk müzik derslerini Adapazarı’nda aldı. Önce bağlama, sonra ud çalıştı; okuldaki hocalarından ve komşu müzisyenlerden eski eserleri öğrenerek kendini geliştirdi.

Dindar babanın baskılarına rağmen hafız olmak istemedi, fakat zaman zaman camilerde ezan okudu.

1920 yılında Antalya’daki bir gemi acentesinde çalışmaya başlayarak iş yaşamına atıldı, daha sonra İstanbul ve İzmit’te farklı işlerde çalıştı.

İzmit’te yaşarken, Fehmi Tokay ve Zeki Arif Ataergin’den yardımlar gördü, müzik çevrelerine girerek çok sayıda müzisyenle tanışma ve çalışma olanağı buldu.

1930’larda beste yapmaya başlayan Arsoy, güftelerini de genellikle kendi kaleme aldı.

1954 senesinde kısa süre İstanbul Radyosu’nda da çalışmaya başlayan bestecinin günümüze ulaşan eserleri, yaklaşık 250 tanedir.

1992 senesinde yaşama veda eden bestekârın, unutulan ya da gün ışığına çıkmayan çok sayıda eserinin olduğu tahmin edilmektedir.

Karacaahmet Mezarlığı’a defnedildi

AYRICA BAKIN

Kolektivizm nedir neyi amaçlar?

Kolektivizm, bireysel çıkarlar yerine grup, toplum veya kolektifin çıkarlarını ön planda tutan bir sosyal, ekonomik …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!