XEZAL

XEZAL KİMDİR

Ailesi Muş Varto kökenli olan Xezal, 1986’da Almanya’nın Mannheim şehrinde dünyaya geldi.

Babası Varto’ya bağlı Êyna, annesi ise Îskender köyünden. 1960’lı yılların yarattığı Almanya’ya Türkiye’den yaşanan işçi göçüyle ilk önce dedesi Almanya’ya yerleşmiş. Üçüncü kuşak olarak önce ağabeyi sonra o dünyaya gelir.

Xezal, 21 yaşımda anaokulu öğretmenliğini bitirir. Sonra Essen-Duisburg Üniversitesi’ne bağlı LVR Klinik´te Ergoterapi bölümüne başlar.

Aynı yıl albüm çalışmalarına başlayarak, 28 yaşında iken Ergoterapi ve Konuşma Terapisi (Carl Rogers) bölümünden yüksek lisans tezini hazırlar.

Ailesinde annesinin saz çalıp söylemesi onun müziğe yönelmesine neden olan en önemli etkendir. Kürt dinleyiciler Xezal’ı ilk albümü olan “Xem”(Hüzün) ile tanıyorlar.

Kapitalizm’in her şeyi alınıp satılan bir metaya dönüştürdüğü günümüzde elbetteki piyasalaşan bir müzik sektörü var. Xezal müziğin piyasalaşması hakkındaki fikirlerini şöyle dile getirmiş:

”Evet zor tabiki. Ama ben müzikten önce çok şey yaptım. Çünkü hiçbir zaman müzik üzerinden para kazanmayı düşünmedim. Düşünmüyorum da. Müzik hayatımın duygusal tarafında. İlk albümüm benim için. İnsan nasıl doğurduğu çocuklarla çıkar ilişkisinde olmayacaksa benim için de öyle olmayacak. Bu kesin bir karar benim için. Ben hayatımı asıl mesleğimle kazanmak istiyorum. Elbette ki paraya ihtiyacım var. Fakat dediğim gibi müzik benim bir yanım ve ben o yanımı yaşatmaya devam edeceğim.”

Bernamegeh Türkçe

UYARI: Yazıların izinsiz kopyalanması ve Web Sitelerinde yayınlanması kesinlikle yasaktır. Hakkınızda yasal işlemlerin başlatılabileceğini lütfen unutmayın!

AYRICA BAKIN

Sürrealizm nedir neyi amaçlar?

Sürrealizm, 20. yüzyılın başlarında ortaya çıkan ve bilinçaltının serbestçe ifade edilmesini amaçlayan bir sanat ve …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!