Carl Zuckmayer Kimdir

Carl Zuckmayer, 27 Aralık 1896’da Almanya’nın Mainz şehri yakınlarındaki Nackenheim kasabasında doğdu. Kendisinden altı yaş büyük olan ağabeyi besteci Eduard Zuckmayer’in ile birlikte büyüdü. Lise öğrenimini tamamladıktan sonra 18 yaşında iken I. Dünya Savaşı’nda gönüllü olarak katıldı.

Savaş sırasında yaralanan Zuckmayer, 1917’de cepheden ayrıldı ve tiyatroya yöneldi. İlk oyunu, “Der fröhliche Weinberg” (Mutlu Bağ) 1925’te Berlin’de sahnelendi ve büyük başarı kazandı. Bu oyun, Almanya’nın Rhineland bölgesindeki bir köyün öyküsünü anlatıyor ve Zuckmayer’in Alman halk tiyatrosuna olan ilgisini yansıtıyor.

Zuckmayer’in diğer önemli oyunları arasında “Schinderhannes” (1927), “Katharina Knie” (1929), “Der Hauptmann von Köpenick” (Köpenickli Yüzbaşı, 1931) ve “Des Teufels General” (Şeytanın Generali, 1946) sayılabilir. “Köpenickli Yüzbaşı”, Alman toplumundaki bürokrasi ve yozlaşmışlığa dair bir eleştiridir. “Şeytanın Generali”, Almanya’nın II. Dünya Savaşı’na girişini ve savaş sırasında yaşanan olayları konu ediniyor.

Zuckmayer, 1933’te Nazi Partisi’nin iktidara gelmesinden sonra Almanya’yı terk etti ve Amerika Birleşik Devletleri’ne yerleşti. Burada çeşitli oyunlar ve filmler yazdı. 1946’da Amerika Birleşik Devletleri vatandaşlığı aldı.

1948’de Almanya’ya dönen Zuckmayer, burada “Der Gesang im Feuerofen” (Ateş Ocağındaki Şarkı, 1950) adlı oyunu yazdı. Bu oyun, Nazi dönemindeki Yahudilerin yaşadığı trajediyi anlatıyor.

Zuckmayer, 1977’de İsviçre’nin Saas-Fee kentinde öldü.

Zuckmayer, Alman tiyatrosunun ve edebiyatın en önemli isimlerinden biridir. Eserleri, Almanya’nın 20. yüzyıldaki toplumsal ve siyasal tarihini yansıtıyor.

AYRICA BAKIN

Henry James Kimdir Hayatı

Amerikalı yazar Henry James, 15 Nisan 1843 tarihinde ABD’de dünyaya geldi. 19. yüzyılın sonlarında ve …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!