GRİMM KARDEŞLER KİMDİR

Grimm Kardeşler, Jacob Ludwig Carl Grimm ve Wilhelm Carl Grimm, Alman akademisyenler, dilbilimciler, kültür araştırmacıları, sözlükbilimciler ve “Grimm’in Peri Masalları” olarak bilinen masal koleksiyonlarıyla tanınan yazarlardır.

Jacob Ludwig Carl Grimm 4 Ocak 1785’te Almanya’nın Hanau kentinde doğdu ve Wilhelm Carl Grimm 24 Şubat 1786’da Almanya’nın Hanau kentinde doğdu.

Dokuz çocuklu bir ailenin hayatta kalan ikinci ve üçüncü en büyük kardeşleriydiler.

Kardeşler, her ikisi de Almanya’da bulunan Marburg ve Göttingen Üniversitelerinde okudular ve burada Cermen ve Kelt dilbilimi ve folkloruna ilgi duydular.

1812’de, ilk olarak 1812 ve 1815’te yayınlanan “Çocuk ve Ev Masalları” (“Grimm’in Masalları” olarak da bilinir) ile başlayarak halk masallarını toplamaya ve yayınlamaya başladılar.

“Rapunzel”, “Kırmızı Başlıklı Kız” ve “Hansel ve Gretel.” Kitap daha sonra genişletildi ve birçok kez yeniden yayınlandı.

Masal koleksiyonlarına ek olarak, Grimm Kardeşler Cermen ve Kelt dilbilimi araştırmalarına da önemli katkılarda bulundular ve Almanca sözlükler ve gramerler ürettiler. Ayrıca Alman hukuk ve edebiyat tarihi üzerine de çalıştılar.

Jacob Grimm 20 Eylül 1863’te Berlin, Almanya’da öldü ve Wilhelm Grimm 16 Aralık 1859’da Berlin, Almanya’da öldü.

Masalları 160’tan fazla dile çevrildi ve filmlere, televizyon programlarına ve sahne prodüksiyonlarına uyarlandı.

Dünyanın dört bir yanındaki çocuklar ve yetişkinler tarafından geniş çapta okunmaya ve sevilmeye devam ediyorlar.

AYRICA BAKIN

Şovenizmin tehlikeleri nelerdir?

Şovenizmin bir dizi tehlikesi vardır ve bunlar genellikle toplumlar arasındaki ilişkileri bozabilir, barışı tehdit edebilir …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!