SAKİ KİMDİR (HECTOR HUNG MUNRO)

Asıl adı Hector Hugh Munro olan Saki, kısa öyküleri ve hiciv romanlarıyla tanınan İngiliz yazardır.

18 Aralık 1870’te Hector Hugh Munro, o zamanlar İngiliz Hindistan’ın eski bir parçası olan İngiliz Burma’daki (şimdiki Myanmar) Akyab’da doğdu ve sekiz çocuğun en büyüğüydü. Saki’nin babası bir İngiliz sömürge yetkilisi ve annesi Burmalı idi ve erken çocukluğunu Burma’da geçirdi.

1875’te ailesiyle birlikte İngiltere’ye döndü ve Pencarwick Okulu ve Bedford Okulu’nda eğitim gördü.

Eğitimini tamamladıktan sonra Morning Post’ta Londra’da muhabirlik, daha sonra Rusya ve Balkanlar’da dış muhabirlik yaptı.

Saki, 1890’ların sonunda kısa öyküler yazmaya başladı ve ilk kısa öykü koleksiyonu olan “Reginald” 1904’te yayınlandı. “Reginald in Russia”, “Reginald’s Christmas”, “Reginald’s Christmas”, ” ve “Barış Oyuncakları.”

Ayrıca “Dayanılmaz Bassington”, “William Geldiğinde” ve “Kare Yumurta” da dahil olmak üzere bir dizi hiciv romanı yazdı.

Saki’nin çalışmaları, genellikle üst sınıflar ve zamanının toplumu ile dalga geçen zekası, ironisi ve iğneleyici hiciviyle tanınır. Kısa öykü biçiminin ustasıydı ve Edward döneminin en başarılı kısa öykü yazarlarından biri olarak kabul ediliyor.

Saki, 14 Kasım 1916’da Fransa’nın Beaumont-Hamel kentinde, Royal Fusiliers’da İkinci Teğmen olarak görev yaptığı I. Dünya Savaşı sırasında öldü.

Ölümü edebiyat dünyası için büyük bir kayıp olarak kabul edildi ve eserleri kutlanmaya ve beğenilmeye devam ediyor.

AYRICA BAKIN

Baldassare Galuppi Kimdir, Hayatı

Venedikli İtalyan besteci Baldassare Galuppi, 18 Ekim 1706 tarihinde Burano, Venedik Cumhuriyeti, modern İtalya’da dünyaya …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!