BERNARDİN DE SAİNT- PİERRE KİMDİR

Bernardin de Saint-Pierre (1737-1814), en çok 1787’de yayınlanan “Paul et Virginie” adlı romanıyla tanınan bir Fransız yazardı.

Roman, o zamanlar Ile de France olarak bilinen Mauritius adasında geçiyor ve Yetişkinken birbirlerine aşık olan iki çocukluk arkadaşı Paul ve Virginie’nin hikayesini anlatıyor, ancak ilişkileri toplumsal baskı ve başkalarının müdahalesi nedeniyle nihayetinde mahkumdur.

Roman büyük bir başarıydı ve birçok dile çevrildi. Fransız edebiyatının bir klasiği olarak kabul edilir ve bugün hala geniş çapta okunur.

Saint-Pierre aynı zamanda bir botanikçi ve doğa bilimciydi ve Avrupa, Amerika ve Asya’da yoğun bir şekilde seyahat etti. “Voyage à l’Isle de France” (1773) ve “Etudes de la Nature” (1784) dahil olmak üzere doğa tarihi ve botanik üzerine bir dizi kitap yayınladı.

Aynı zamanda Fransız Akademisi’nin bir üyesiydi ve köleliğin kaldırılmasının ve yoksulların haklarının güçlü bir savunucusuydu.

Jean-Jacques Rousseau da dahil olmak üzere, zamanının birçok önemli şahsiyetinin arkadaşı ve muhabiriydi.

Genel olarak, Saint-Pierre birçok yeteneğe ve ilgi alanına sahip bir adamdı ve çalışmaları hem bilim adamları hem de genel okuyucular tarafından beğenilmeye ve incelenmeye devam ediyor.

AYRICA BAKIN

Cengiz Çandar

Cengiz Çandar Kimdir, Hayatı ve Hakkında Bilinmeyenler

Cengiz Çandar, 1948 yılında Ankara’da dünyaya geldi. İlkokulu Ankara’da okudu. Ortaokulu Talas Amerikan Okulu’nda tamamladı. …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!