ESKER CIZÎRÎ

ESKER CIZÎRÎ KİMDİR

Dengbêj Esker Cizîrî, efsaneleri, tarihi eserleri ve cana yakın insanlarıya bilinen Şırnak’ın Cizre ilçesinde 1955 yılında dünyaya geldi.

Cizre’de tanınmış bir dengbêj olan babası Dengbêj Eliyê Mistefa sayesinde 1970’li yıllarda klamlar söylemeye başlayarak dengbêjliğin esaslarını öğrenir. Bütün ömrünü babası gibi sanatına adayan Cizîrî, M.Arif  Cizrawî ve Hesen Cizîrî ekolünün temsilcilerinden biriydi. Dengbêj gecelerinin ve divanlarının aranan ismi Cizîrî, gönül hanesinde 600 klamı ezbere bilirdi.

Cizîrî  08.01.2021’de Cizre’de geçirdiği kalp krizi nedeniyle yaşamını yitirdi. Vefat ettiğinde 66 yaşında olan bu değerli dengbêjimiz Cizre’nin Nûh Nebî camisinde yakınları ve sevenleri tarafından son yolculuğuna uğurlanmıştır.

Botan Bülbülü (Bilbilê Botan) olarak nam salmış Dengbêj Esker Cizîrî evli ve 9 çocuk sahibiydi.

Esker Cizîrî, Xifşê, Xezal Xezal, Eman Gulê, Eşqa Şêrînê, Cizîra Botan, Roj û Rehnî, Şêrîn, Metran Îsa gibi klamlarıyla tanınmaktaydı.

BERNAMEGEH

UYARI: Yazıların izinsiz kopyalanması ve Web Sitelerinde yayınlanması kesinlikle yasaktır. Hakkınızda yasal işlemlerin başlatılabileceğini lütfen unutmayın!

AYRICA BAKIN

Bennu Yıldırımlar Kimdir Hayatı

Oyuncu Bennu Yıldırımlar, 22 Kasım 1969 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. Girit ve Makedonya göçmeni bir aileden gelmektedir. 1969 senesinde Erenköy …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!