Cizre

Sayaç takmak isteyen DEDAŞ, yüzlerce askerle birlikte köyü kuşatma altına aldı

Şırnak’ın Cizre ilçesine bağlı Dirsekli köyünün Newala Îsa Axa mezrasına elektrik sayacı takma gerekçesiyle DEDAŞ ekibi ve yüzlerce askerin mezradaki ablukası devam ediyor.

Dün Şırnak’ın Cizre ilçesine bağlı Dirsekli köyünün Newala Îsa Axa mezrasına elektrik sayacı takma gerekçesiyle saat 06:00 sularında Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. (DEDAŞ) ekipleri ile birlikte yüzlerce asker gitmişti.

Sosyal medyada DEDAŞ ekiplerinin Cizre’nin Dirsekli köyünün Newala Îsa Axa mezrasına yüzlerce askerle birlikte gittiğini gösteren görüntüler sosyal medyada paylaşıldı.

Bölge sakinleri, askerlerin mezrayı abluka altına aldığını, DEDAŞ ekiplerinin de elektrik sayaçlarını direklere taşımaya çalıştığını belirtti.

Rûdaw’a konuşan HDP’nin eski Cizire Belediye Başkanı Mehmet Zırığ askerlerin bölgeye gittiğini doğrulayarak, askeri yetkililerin ablukanın Cuma gününe kadar süreceğini söylediklerini aktardı.

Eski Cizire Belediye Başkanı Mehmet Zirig “Dün sabah saat 06:00’dan beri kaçakla mücadele kapsamında askerler tarafında köy ablukaya alınmış durumda. Bu durum şuan hala devam ediyor. Askeri yetkililerin söylemlerine göre cuma gününe kadar da devam edecek. Tüm sokaklar caddelerde askerler bekliyor. Halkın bir araya gelmesi, birden fazla kişinin bir arada bulunması engellenmeye çalışılıyor. Şimdilik durum bu” ifadelerini kullandı.

Olay duyduktan sonra Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak Milletvekili Nuran İmir, sosyal medya hesabı üzerinden “#Cizre” hashtagı ile askerlerin mezraya gittiğini gösteren videolu bir paylaşım yapmıştı.

Nuran İmir paylaşımında “Burası Rusya-Ukrayna sınırı değil. Cizre Newala İsa Axa köyü mezrası. DEDAŞ elektrik sayaçlarını takmak için sabahın 7 sinde askeri birliklerle köyü kuşatmış, köyden tek bir ses çıkmamasına rağmen savaşa girer gibi köyü kuşatma altına almışlar” ifadelerini kullandı. (Rudaw)

Bernamegeh Türkçe

AYRICA BAKIN

BARIŞ (MI DEDİNİZ?!)

TEMEL DEMİRER “Bizim tercihimiz savaş ve barış arasında değil, haysiyetli veya haksız bir yaşam arasında.”[1] …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!