FADIL CIZÎRÎ

FADIL CIZÎRÎ KİMDİR

Seyid Fadıl Cizîrî, Şırnak’ın Silopi ilçesinin Salatuni köyünde 1962 yılında dünyaya geldi. Onun dengbêjliğe yönelmesinde anneside bir dengbêj olan Sevê’nin rolü büyüktür. Küçük yaşlarda klamlar söylemeye başlayan Fadil Cizîrî, 15 yaşlarına doğru dengbêj divanlarında yer alır. Yörenin dengbêj divanlarında güzel sesi ve yorumuyla beğenilerek dinlenir.

Cizîrî, 92 yılında Cizre Belediyesi’nde zabıta olarak işe alınır. İşi nedeniyle eskisi kadar pek divanlara katılamasada klamlarını söylemeye devam eder. Emekli olduktan sonra bütün zamanını sanatına adar.

Çok sevdiği oğlu Cemal Ergül’ü trafik kazasında kaybetmesiyle Parkinson hastalığına yakalanır. Hastalığı nedeniyle klamlarını söyleyemez.

Kentte bir dönem ilan edilen sokağa çıkma yasağı sırasında büyük oğlu Murat Ergül’ü de yitirir. İkinci çocuğununda vefatı onun yaşamını altüst eder. Bu yüzden hastalığı derinleşen Cizîrî pek evden dışarı çıkamaz olur.

Cizîrî, 2018 yılında tedavi için götürüleceği hastaneye yetişemeden Parkinson hastalığı nedeniyle aramızdan ayrıldı. Cenazesi yakınları ve sevenleri tarafından defnedildi.

Fadıl Cizîrî; Heyran Jaro, Hesamê Axê, Hê Lo Minê, Seydik, Vê Biharê gibi sevilerek dinlenen klamlarıyla tanınmaktaydı.

BERNAMEGEH

UYARI: Yazıların izinsiz kopyalanması ve Web Sitelerinde yayınlanması kesinlikle yasaktır. Hakkınızda yasal işlemlerin başlatılabileceğini lütfen unutmayın!

AYRICA BAKIN

CELAL GÜZELSES KİMDİR

Şark Bülbülü olarak da bilinen Kürt kökenli ses sanatçısı ve mevlithan Celal Güzelses, Osmanlı döneminde, …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!