AHMET KARLI

AHMET KARLI KİMDİR

ALİ BURAN

Av. Ahmet Karlı (1943 Siverek- 4 Şubat -1994 Paris) 

(1975’de KDP -1977 KİP -1983 Peşeng) üç partide  MK/PB Üyesi.

Hep söylerim, ama yine yazıyorum. Bana acı veren,  dava arkadaşlarımın dostlarımın ölüm yıl dönümlerinde ANI yazılarını yazmaktır.

Sevgili Ahmet KARLI ile 1966’da İstanbul’da, o dönemde Devrimci Demokrat Kürt Milliyetçi  gençlerinin uğrak yeri olan siyasal ağırlıklı Süleymaniye çevresinden tanıştık.

Benim Siverekli siyasal ağırlıklı tanıştığım, samimi olduğum Necmettin Büyükkaya  ile Ahmet KARLI’YDI.

Neco 24 Ocak 1984 te Diyarbakır’da Askeri cunta başı faşist  cellatları tarafından  katledildi.

İkisi de Hukuk Fakültesi’nde okuyorlardı ve devrimci yurtsever Kürt gençlerinin kaldıkları Diyarbakır Yurdu’ndan sonra Site Yurdu’nda kalırlardı. Ahmet KARLI yoksul ama onurlu bir insandı.

1966’dan 1972’ye avukat olduğu ve 1981’de yurt dışına çıktığı güne kadar (1975 T’de –KDP,1977 KİP ve 1983 Peşeng’e) kadar dava arkadaşım olarak ilişkilerimiz devam etti.

Ahmet yurt dışına çıktığı hafta beraberdik. Bana zora düşersen yurt dışına çık demişti ancak ben hiçbir zaman yurt dışına çıkmayı düşünmedim.

İlginçtir ki, Ahmet ve S. Aydoğmuş arkadaşlarımız ülkeye dönüşte beni görmek istemişlerdi. Diyarbakır’da evlerine gittiğimde gözaltına alındım.

Bu göz altına alınmam  tam 59 gün sorgu ve 6 ay 12 gün sürdü ve mahkemeye çıktığımda  tahliye oldum.

Ahmet, her üç Partinin üç  dönem partinin (MK/Pb) üyesiydi. çok mütevazi siyasi hareket içinde samimi, sevilen bilinen her zaman ve dürüst olarak kaldı ve yaşadı.

Sevgili Ahmet KARLI çok sevdiği ülkesinden uzak 2 Şubat 1994’te Paris’te yaşama veda etti. Değerli dava arkadaşım güzel insani saygı ile anıyorum.

Fotoğraf; Ahmet Karlı ve Necmettin Büyükkaya 1969.

Bernamegeh Türkçe / bernamegeh@gmail.com

AYRICA BAKIN

Ali Özmen Safa Kimdir Hayatı

Kıbrıslı iş adamı Ali Özmen Safa, 1947 senesinde Kıbrıs, Mağusa’da Çınarlı köyünde dünyaya geldi.Annesi Vedia …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!