ALEX KİMDİR (ALEX TATARYAN)

26 Kasım 1970 yılında İstanbul’da dünyaya geldi.

Alex (kimlikteki adıyla Alex Tataryan) sanatçı olan Hayık Aram Tataryan’ın (sahne isimi ile Hayko’nun) oğlu olarak biliniyor.

7 yaşında bagetleri eline aldı ve müziğe ilgi duymaya başladı.

Yaşının küçük olmasına rağmen hafta sonları babasının ekibi ile birlikle sahneye çıkıp ritm sazlarla eşlik etti.

Tek isteği profesyonel anlamda şarkı söylemekti.

Askerlik görevini Rize’de gerçekleştirdi.

Askerlik görevi boyunca döndüğünde gerçekleştirmek istediği müzik çalışmalarını planladı.

İstanbul’a geldiğinde bu müzik yolculuğuna daha emin adımlarla devam edebilmek için Pera Sanat Merkezi’nde 3 yıllık eğitim gördü.

Bununla da yetinmeyerek aralarında ünlü müzik adamı Timur Selçuk’un da bulunduğu önemli öğretmen ve müzisyenlerle bireysel çalışmalarda bulundu.

Sanatçı ilk sahne çalışmalarına Ortaköy’de başladı.

Kısa sürede bir çok kulüpte başarılı performansıyla hem mekan sahipleri, hem de izleyenler tarafından çok ama çok sevildi.

Sahnelerdeki başarısını albüm sektörüne de taşımak isteyen Alex ilk albümü Çok Zor’u Alex-T Prodüksiyon imzası ile tüm müzik severlerin yüzünü güldürdü.

Uzun yıllar gece klüplerinde önemli bir hayran kitlesine sahip oldu.

Alex, 2005’te “Çok Zor” isimli yeni albümünün tanıtımını, sahne aldığı Etiler Black’s’de yaptı.

Albümün en dikkat çeken şarkısı “Aşk Senin Adın” adlı şarkısıdır.

Ağustos 2007 yılında  Alex T. Prodüksiyon yani kendi etiketiyle “Alextronika” isimli albümünü dinleyicilerin huzuruna sundu.

2007 yılın sonuna doğru da Seyhan Müzik etiketiyle “Alextronika / Depresif Polyanna” albümünü piyasaya çıkarttı.

2012’nin Ağustos ortalarında DMC etiketiyle “Yalnız ve Serseri” isimli 3’ü iki şarkının versiyonu olmak üzere 5 şarkılık Maxi Single albümü piyasaya sundu ve müzik marketlerinde yer aldı.

2013’te dijital ortamda “Bir Hikayem Var” adlı single’ını piyasaya çıkarttı.

Alex, 2014’te bu şarkının 2 remiksinde oluşan “Bir Hikayem Var / Remixes” single’ını yine dijital ortamdan piyasaya çıktı.

Söz ve müziği Alex’e ait 4 yeni şarkının bulunduğu ‘Sev’ albümünde; David Şaboy, Emre Aşkın ve Eyüp Çelik gibi djlerin hazırladığı 5 farklı versiyonda yer aldı.

Popüler müzik dinleyicisinin yakından tanıdığı, “Çok Zor”, “Aşk Senin Adın”, “Depresif Pollyanna”, “Bilmece” gibi hit şarkılarıyla geniş kitlelerin beğenisini kazanan Alex, yeni solo çalışması “Sev”i DMC etiketiyle 20 Şubat’ta yayınladı.

Söz ve müziği Alex’e ait 4 yeni şarkının bulunduğu “Sev” albümünde; David Şaboy, Emre Aşkın ve Eyüp Çelik gibi DJ’lerin hazırladığı 5 farklı versiyonda yer aldı.

7 ay süren yoğun stüdyo çalışması sonunda tamamlanan albümün en etkileyici özelliği ilk defa müzik direktörlüğünü ve düzenlemelerini Alex’in yapması oldu.

Güçlü melodileri ve akustik yapısı ile dikkat çeken çalışma için Alex “ilk defa her şeyi ile birebir ilgilendiğim bir albüm hazırladım. Stüdyoda uzun saatler geçirdim ve ilginç tecrübeler edindim” ifadelerini kullandı.

Oktay Sevinç, Arıkan Sırakaya, Mert Isılay, Raim Paksoy, Hasan Meten, Mehmet Akatay, Burak Hamzaoğlu, Kürşat Erbaşı, Serdar BarçIn, Hakan Güngör, Güneş Ünal gibi müzik sektörünün en kıdemli müzisyenlerinin yer aldığı aldığı çalışmanın; kayıt ve mix’ini Arda Ertem, mastering’i ise Çağlar Türkmen yapmıştır.

11.04.2016’da Alex, Nazan Öncel’in muhteşem “Gidelim Buralardan” şarkısına kendi yorumu ile yeni single üretti.

Şarkıcı Alex, Nazan Öncel’in 1995 tarihli ‘Göç’ albümünde yer alan, söz ve müziği Öncel’e ait olan ‘Gidelim Buralardan’ isimli şarkıya cover yaptı.

Birce Akalay, uzun süre önce yazdığı “Manidar” şiirini şarkıcı dostu Alex’le beraber şarkıya çevirdi.

Ünlü oyuncu, söz ve müziğini birlikte yazdığı şarkı için Alex’le stüdyoya da girdi.

Alex, “2 Kalp Mesafesi” isimli yepyeni şarkısıyla müzikseverlerle buluştu.

Popüler müzik dinleyicisinin yakından tanıdığı “Aşk Senin Adın”, “Bilmece”, “Depresif Polyanna”, “Aşk Masum Olana”, “Manidar” gibi şarkıların sahibi Alex Tataryan yeni şarkısı ‘İyiKim benim’i kısa bir süre önce piyasaya çıkarttı.

Alex Tataryan ve Seda Yüksel’i bir araya getiren, sözleriyle aşka davet eden ve müziğiyle dinleyicilerin ruhuna dokunacak romantik çalışma “Kum Taneleri” 2021 yılına damga vurdu.

Sözü ve müziği başarılı müzisyen Alex Tataryan imzası taşıyan ‘Kum taneleri’nin düzenlemesi, son zamanlarda sound yenilikleriyle dikkat çeken Genco Arı’ya aittir.

Kapağından, ikilinin imajına kadar her aşaması özenle çalışılan ‘Kum taneleri’nin video klip yönetmenliğini Cemre Mert yaptı.

“Kum Taneleri” Avrupa Müzik markasıyla 5 Kasım’da tüm platformlarda yerini aldı.

Video klip ise eş zamanlı olarak MuzikPlay kanalında yayınlandı.

AYRICA BAKIN

BARIŞ (MI DEDİNİZ?!)

TEMEL DEMİRER “Bizim tercihimiz savaş ve barış arasında değil, haysiyetli veya haksız bir yaşam arasında.”[1] …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!