Arthur Penn Kimdir

Arthur Hiller Penn (27 Eylül 1922 – 28 Eylül 2010) Amerikalı bir film, televizyon ve tiyatro yönetmeni ve yapımcısıydı.

Bonnie ve Clyde , Alice’s Restaurant ve Little Big Man gibi filmleriyle New Hollywood’un en önemli yönetmenlerinden biri olarak kabul ediliyor .

Rus asıllı bir saatçi ve bir hemşirenin oğlu, annesiyle babası boşandıktan sonra New York’ta annesiyle birlikte büyüdü; 14 yaşında Philadelphia’daki babasının yanına döndü ve liseyi orada bitirdi.

Daha sonra Los Angeles’taki Actors Studio’ya gitmeden önce Black Mountain College’da ve Perugia ve Florence’da okudu .

Penn’in Joshua Logan tarafından yönetilen bir cephe tiyatrosunda oynadığı 2. Dünya Savaşı’ndan sonra , kendisini televizyon ve Broadway yönetmeni olarak tanıtmayı başardı .

1959’da Helen Keller’ın hayat hikayesi olan The Miracle Worker’ın teatral yapımıyla Tony Ödülü aldı . (Oyunu iki yıl önce televizyon için yönetmişti ve üç yıl sonra film versiyonunu da yönetecekti.)

İlk uzun metrajlı filmini 1958’de Billy the Kid’in gösterişsiz bir biyografisi olan Eine muss dran ile çekmesine ve hatta 1962’de Licht im Dunkel ile Oscar’a aday gösterilmesine rağmen , Penn’in yüksek standartları nedeniyle sinema kariyeri yavaşladı.

John Frankenheimer, 1964 yapımı The Train filminde Penn’in yerini aldı .

Ancak özellikle paranoyak ve gerçeküstü film Mickey One, alışılmadık kamera kullanımı ve eksiltili anlatım tarzıyla eleştirmenleri etkiledi.

Marlon Brando’nun canlandırdığı küçük bir kasaba şerifinin vahşice dövüldüğü şaşırtıcı derecede uzun bir vahşet sahnesiyle dikkatleri üzerine çekti .

Penn’in bir sonraki filmi, Arlo Guthrie’nin şarkılarına dayanan ’68 karşı kültürü üzerine bir hiciv olan Alice’s Restaurant da bir hit oldu.

General Custer’ın sert bir portresiyle epik bir Batı karşıtı olan Little Big Man , Penn’in en pahalı filmi ve en büyük ticari başarısıydı.

Penn’in sonraki filmleri The Hot Spot ve Duel on the Missouri kritik hitlerdi, ancak izleyiciler onun esrarengiz ve eksantrik çalışmalarını takip etmek istemediler.

2000’den başlayarak Penn, popüler televizyon dizisi Law & Order’ın ortak yapımcısı olarak adını duyurdu.

1955’ten beri iki çocuğu olduğu Peggy Maurer ile evlidir.

88. doğum gününden bir gün sonra, kalp yetmezliği pnömonisinin üstesinden geldikten sonra New York’ta öldü.

Ağabeyi fotoğrafçı Irving Penn’di .

AYRICA BAKIN

Aysel Aydoğan

Aysel Aydoğan Kimdir, Hayatı

Aysel Aydoğan, 29 Ocak 1982 tarihinde Ankara Bala’da doğdu. İlkokul ve ortaokul eğitimini Demetevler İlköğretim …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!