BERDAN MARDİNİ

BERDAN MARDİNİ KİMDİR

Berdan Mardini, 5 Kasım 1978’de Diyarbakır’da doğdu. Kimlikteki adı Engin Karademir’dir.

Yedi kardeş’in altıncısı olan Berdan Mardini’nin babası Şerif Mardini T.Z.D. Kurumunda çalışan  devlet memuruydu. Babasının devlet memuru olması sebebiyle çocukluğu farklı şehirlerde geçmiştir.

Ailesi aslen Mardin’in Yaylabaşı köyündendir. İlkokul ikinci sınıfa kadar Diyarbakır’ın Çınar ilçesinde öğrenimini gördü. Diyarbakır’da başladığı ilkokul eğitimine Isparta’nın Gelendost ilçesinde devam etti.

Berdan Mardini, o dönemde tiyatro ve müzik gibi sanatsal faaliyetlerle ilgilendi, ses yarışmasına katıldı. Okulda oynadığı piyes, tiyatro gibi sanat alanlarında sesinin güzelliği çevresi tarafından fark edildi.

İlkokul 5.sınıfta düzenlenen ilçeler arası şiir yarışmasında üçüncü oldu. Ardından ortaokul döneminde okulun düzenlediği bir çok sosyal ve kültürel aktivitelerde görev aldı.

Ortaokulda üç yıl, lisede iki yıl tiyatro oynadı. Yine okulun düzenlemiş olduğu ses yarışmasında birinci oldu. O dönemler müziğe merakı giderek  artmaya başlamıştı.

Enstrüman çalmayı çok istiyordu. Okulun açmış olduğu bağlama kursuna ablası ve ağabeği yazıldığından dolayı kendisi yazılamadı.

Ama o kadar gayretliydi ki ağabeyi ve ablası evde çalışırken onları seyrederdi ve sonraları bağlamayı gizlice alıp kendi kendine çalışmaya başladı. Bir süre sonra kendisi de bağlama çalmaya başladı.

Babasının emekli olmasından sonra ailesiyle beraber İstanbul’a yerleşti. Mardini, lise öğrenimini İstanbul Avcılar’da Süleyman Nazif Lisesi’nde gördü.

Üniversite sınavlarını kazanamayan Berdan Mardini, babasının açtığı tekstil atölyesinde çalıştı. Burada 2 yıl boyuncu çeşitli pozisyonlarda çalışmasının ardından bağlama kursuna başladı.

Berdan Mardini, tesadüf eseri bir eğlence mekanında şarkı söylemesinin ardından müzik dünyasına ilk adımını atmış oldu.

90’lı yılların sonunda gece kulüpleri ve türkü bar tarzı mekanlarda şarkıcılık yapan Berdan Mardini, bu dönemde konservatuar sınavlarına girmiştir fakat başarılı olamamıştır.

Bir iki yıl Bakırköy’de sahne aldıktan sonra Etiler Zorba Taverna haftanın bir günü türkü gecesi yapmasını istemişti. Pazar günleri orada çıkmaya başladı.

Bir dönem sonra Taksim Mektup Bar’da sahne almaya başladı. Daha sonra kendisinden iki yaş büyük olan ağabeği de gitar çalmaya başladı ve Berdan’a sahnede eşlik etti.

İlk profesyonel albüm çalışması 2000 yılının kasım ayında piyasaya çıktı. Albümü Canan Prodüksiyon tarafından yapıldı.

Fakat gerek üretim süreci hataları gereksede tanıtım eksiklikleri onu kitlelere yeterince ulaştıramadı. Bu albüm kendisi için iyi bir deneyim oldu.

2000 senesinden 2002 senesine kadar bu anlamda mücadele etti ve sonunda istediği albümü çıkardı.

Berdan Mardini’ye esas şöhretini kazandıran “Senden Çocuğum Olsun” isimli şarkısıdır. Sanatçı müzikal çalışmalarının yanında bir dönem TRT 6 Kürt kanalında program yaptı.

Berdan Mardini’nin birlikte olduğu Yeliz Erçin’den Emre Dijvar (Karademir) Mardini isminde bir oğlu bulunmaktadır.

Berdan Mardini, 13 Ocak 2010’da Fatoş Mardini ile dünyaevine girdi.

Miran adında bir oğlu ve Ezmira adında bir kızı bulunmaktadır.

29 Mart 2021’de eşinden anlaşmalı olarak boşandı.

Albümleri :

2002 – Aman Aman

2004 – Türküler

2004 – Sen Var Ya Sen

2005 – Senden Çocuğum Olsun

2006 – Annem Kızıyor

2008 – Hazır Mısın?

2011 – Çek Tetiği

2013 – Dur Bari

2016 – Kimim Ben

Filmleri ve Dizileri :

Yapımcı :

2014 – 2015 – Sızı (TV Dizisi)

Oyuncu :

2014 – 2015 – Sızı (Ferat) (TV Dizisi)

2014 – Kolpaçino 3. Devre (Kaçak Mahkûm)(Sinema Filmi)

2004 – Perçem (TV Dizisi)

2003 – Kurşun Yarası (Halil) (TV Dizisi)

Müzik :

2014 2015 – Sızı (TV Dizisi)

Bernamegeh Türkçe

AYRICA BAKIN

Paleolitik Çağ

Paleolitik Çağ, insanlık tarihindeki en eski dönemlerden biridir ve Eski Taş Çağı olarak da bilinir. …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!