AMİNEH KAKABAVEH

AMİNEH KAKABAVEH KİMDİR

Amineh Kakabaveh, (Amîne Kakebawe ya da Emine Kakabave), 6 Aralık 1970 tarihinde İran’a bağlı Saqqez kentinde dünyaya geldi. Yedi kardeşi vardı.  

Henüz çocukken ailesinin geçimini sağlamak için çalışmaya başladı. On üç yaşında, savaşçı olarak eğitim gördüğü İran Kürdistanı’nda bulunan Kürt Komala Örgütüne katıldı.

Bu erken sorumluluk alma tecrübesi ve dağlarda yaşamanın güçlükleri onu daha olgunlaştırdı. Türkiye ve Yunanistan üzerinden İsveç’e kaçtı. 

On dokuz yaşında İsveç’e sığındı. İsveç’te gündüzleri hizmetçi olarak çalıştı ve akşam okullarına gitti. Daha sonra Kakabaveh Stockholm Üniversitesi’ni yüksek lisans derecesiyle bitirdi. 

Fransız hareketi Ni Putes Ni Soumises’ten (Ne Fahişeler ne de Paspaslar) esinlenen Kakabaveh, 2005 senesinde feminist ve ırkçılık karşıtı örgüt “Varken hora eller kuvad’ı” kurdu.

2008 yılında parlamento seçimlerinde İsveç Parlamentosu üyesi oldu. 

 2019’da parti liderliğiyle uzun süredir devam eden bir çatışmanın sonucu olarak Sol Parti’den ihraç edilme tehditine maruz kaldı. Sorun çözülmeden önce partiden kendi arzusuyla ayrıldı. 

Milletvekilleri partileri tarafından ihraç edilemediği için milletvekili olarak kaldı. Fakat 2018 seçimlerinden sonra Sol Parti’nin destek verdiği sosyalist koalisyon, rakiplerinden bir üye fazlasına sahipti, bu nedenle Kakabaveh partisiz hale geldiğinde hükümet çoğunluğunu kaybetti.

2021 İsveç hükümeti krizinde Kakabaveh hükümeti desteklemek istemedi. Fakat Amineh Kakabaveh’in Kürtleri destekleme ve Türk Devleti’nin Kürtlere yönelik muamelesini eleştirme konusundaki bazı siyasi talepleri kabul edildi.

Daha sonra, Magdalena Andersson başkanlığındaki hükümet seçilebildi. İsveç’in Türkiye’nin de üyesi olduğu NATO’ya başvurusunun ardından Türkiye, Kürt örgütlerine verdiği destek nedeniyle Kakabaveh’in iadesini istedi.

Bir politikacı ve kanaat lideri olarak Kakabaveh, namus suçları, kadın hakları ve laiklik gibi konularla uğraştı.

Çalışmaları onu İsveç siyasetinde ve kendi Sol partisi içinde tartışmalı bir siyasetçi haline getirmiştir. Fokus dergisi tarafından  kendisine verilen “Yılın İsveçlisi” unvanının sahibi oldu.

2017 yılında  Sol Parti, İsveç banliyölerindeki ataerkil klan yapılarına dönük kaygılarını dile getirmesine karşı çıkarak, bunun daha fazla İslamofobiye neden olabileceğini iddia etti; bu yüzden Amineh Kakabaveh’in  İsveç Parlamentosu’na yeniden seçilmesini engellemeye çalıştılar.

2019 yılında Sol Parti içinde yaşanan çöküşten sonra parti üyeliğinden istifa etti ve bağımsız  milletvekili olarak kaldı. 

Geçmişte  tehdit edildi ve İsveç Güvenlik Servisi SÄPO tarafından koruma altına alındı. 

İsveç’in 2012 yılından bu yana aldığı  400.000 civarındaki göçmen için daha iyi bir muamele talep etti ve 2018 yılında göçmenlik politikasını naif ve yeterince verimli görmedi. 

Kendi savaş tecrübeleri sebebiyle İsveç’in NATO üyeliğine karşı çıktı.

“NATO dünyaya hiçbir zaman güvenlik getirmedi” diye haykırdı.

Mayıs’ta iktidardaki İsveç Sosyal Demokrat Partisi’ne oy vermeyeceğini belirtmiştir. 

Bernamegeh Türkçe

AYRICA BAKIN

İnsanlık Tarihinin Süreçleri

İnsanlık tarihi, Homo sapiens’in ortaya çıkışından günümüze kadar uzanan uzun ve karmaşık bir süreçtir. Bu …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!