Gideon Sundback Kimdir Hayatı

Gideon Sundback, Elektrik mühendisi ve fermuarı bulan kişidir.

Tam ismi Otto Fredrik Gideon Sundback olan Gideon Sundback, 24 Nisan 1880 tarihinde zengin bir çiftçinin oğlu olarak İsveç’de dünyaya geldi.

İsveç’te İlk, orta ve lise öğrenimini tamamladıktan sonra Almanya’ya gitti.

1903 senesinde mühendislik sınavına girdi.

Almanya’da politeknik okulunda okudu. 1905 senesinde Amerika Birleşik Devletleri’ne göç ederek Pittsburgh’da Westinghouse elektrik şirketinde genç elektrik mühendisi olarak çalışmaya başladı.

1906 yılında New Jersey’deki “Universal Fastener” şirketinde çalışmaya başladı.

Gideon Sundback, 1906 ile 1914 seneleri arasında Talon isimli bir firmada çalışırken kendinden önce gelen “Elias Howe”, “Max Wolff”, ve “Whitcomb Judson” gibi bilim adamları tarafından geliştirilen ve kanca – göz ikilisinden oluşan yapıyı daha da geliştirmeyi başardı.

Kancalı yapıyı fermuara çevirerek, tüm dünyada gündelik hayatta kullandığımız bu önemli buluşa imzasını atan Gideon Sundback, buluşlarından dolayı ve mühendislik alanındaki başarılarından ötürü 1951 senesinde Royal Swedish Academy (İsveç Kraliyet Akademisi) tarafından altın madalya ile ödüllendirildi.
Gideon Sundback bir fermuar imalat makinesi de hazırlamıştır.

1913 yılına kadar bu doğrultuda hareket ederek buluşunu geliştirdi.

Başlangıçta çizme ve tütün keseleri için fermuar üretirken daha sonra Dünya savaşı sırasında pantolon fermuarları üretmiştir.

1917 yılında ABD’nin savaşa girmesiyle birlikte, donanma komutanı ordu için binlerce fermuar sipariş ederek bir gecede Gideon Sundback’i zengin etmekle kalmayıp, fermuarın hepimizin vazgeçemediği bir ürün olmakla beraber deyimlerimizde dahi yerini almasının ve hayatımızdaki en önemli pratik malzemelerden biri olmasının yolunu açmıştır.

1909 senesinde Elvira Aronson ile hayatını birleştirdi.

1911 senesinde eşi hayatını kaybetti.

21 Haziran 1954 tarihinde geçirdiği bir kalp krizi sonucu Amerika Birleşik Devletleri’nde hayatını kaybetti.

Gideon Sundback 2006 senesinde fermuar ile ilgili çalışmalarından dolayı National Inventors Hall of Fame vaktı tarafından onurlandırıldı.

AYRICA BAKIN

Ali Özmen Safa Kimdir Hayatı

Kıbrıslı iş adamı Ali Özmen Safa, 1947 senesinde Kıbrıs, Mağusa’da Çınarlı köyünde dünyaya geldi.Annesi Vedia …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!