LOKMAN POLAT

LOKMAN POLAT KİMDİR

Lokman Polat; 01/ 10 / 1956 yılında Lice’de dünyaya geldi. ilk orta ve lise öğrenimini Lice’de tamamlayan Polat, lise çağlarında her Kürd genci gibi ülkesindeki sömürgeci baskı, zülüm ve adaletsizlik karşısında erken yaşta politize oldu. Daha lise çağlarındayken 1975 te Lice de Lik-Der’i (Lice Kultur Dernegi) kurar. Bu dernek Licedeki ilk sivil toplum kuruluşudur. Polat Derneğin ilk kurucu başkanlığını yapar. Hemen bir yıl sonra Lice’de resmi olarak Özgürlük Yolu dergisi nin bürosunu açar ve aynı yıl içinde Diske bağlı Baysen- İş sendikasının Şubesini kurar. İlerici, yurtsever, devrimci düşünceyle de bu dönemde (1975’lerde) buluşur.

1980 de dogu Kurdistana/Irana, 1982 de önce Filistine ve 1984 yılında Suriye üzerinden uzun yıllar sürgünde yaşayacağı İsveç’e yerleşir. Giyabinda T.C. askeri mahkemede kendisine 10 yil 6 ay ceza verilir. 26 yil surgunde kalir, Turkiye ve Kurdistana gelemiyor. Isvecte kaliyor ve İsveçte edebiyatla yoğun bir şekilde uğraşır.

isveç’e yerleştikten sonra geçimini sağlamak için uzun yıllar matbaa işçiliği yapar. Daha sonra Matbaa işçiliğinden emekli olur. Bu dönemde Polat; Shakespeare eserleri Üzerine ve Kürd romanları üzerine ve isvec edebiyati uzerine birer araştırma kitapları yayınlar. Kuzey Kürdistan’ da Kürt aydınlanması üzerine araştırma yapar ve aynı zamanda Kürtçe roman yazımını sürdürür. Roman dalinda encok roman yazan yazardir. Toplam 14 romani yayinlanmis.  Yazdigi roman, öyku, siir, arastirma kitaplarinin toplam sayisi 35 tir. 100 kurt romani uzerine de 3 cild arastirmasi var. Polat isvecte kultur ve edebiyat dergisi “Helwest”i yayinlar. Daha sonra da “Ronî – Işık” adli kurdçe edebiyat ve eleştiri dergisini yayinlar.

Lokman Polat isvec Kurd Yazarlar Derneginin (KNK) kurulusundan itibaren dernek icersinde yer almiş ve ve halen de bu derneğin üyesidir. Ayrica o (SFF) isvec Yazarlar derneginin ve uluslarasi PEN yazarlar kulubunun üyesidir.

Lokman Polat ismi mahlastir. Onun yazarlik ismidir. Kitaplarinda Lokman Polat ismini kulanir. Asil adi Ali Özyıldız dir. Evli olan Lokman Polat (Ali Özyıldız) 4 çocuk babasıdır. Çocuklarının adı; Sertac, Şiro, Berîn ve Hülya. Bildiği yabancı diller İsveççe ve Türkçe.

BERNAMEGEH

UYARI: Yazıların izinsiz kopyalanması ve Web Sitelerinde yayınlanması kesinlikle yasaktır. Hakkınızda yasal işlemlerin başlatılabileceğini lütfen unutmayın!

AYRICA BAKIN

Kübizm karşıtları neyi savunurlar?

Kübizme karşı çıkanlar genellikle şu argümanları ve savunuları öne sürerler: Geleneksel Sanat Anlayışı Gerçekçilik ve …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!