Bitlis Ahlat İçkale Kazıları

Bitlis’in Ahlat ilçesinde yürütülen kazı çalışmalarında Karaz kültürüne ait 5 bin yıllık seramikler bulundu.

Bitlis’in Ahlat ilçesinde yürütülen kazı çalışmalarında ortaya çıkan bulgular sonucu İç Kale’nin alt kısmında 5 bin yıllık bir höyük olduğunu gösteriyor. Ahlat’ın Harabeşehir Mahallesi’nde mağara yerleşimlerinin olduğu alanın üst kısmında yer alan kaya bloklarının üzerine kurulu İç Kale’de 4 yıldır yapılan kazı çalışmalarında ortaya çıkarılan yapılarda Karaz kültürüne ait 5 bin yıllık seramikler bulundu.

Karaz Kültürü, Sovyet arkeolog Boris Kuftin’in çalışmalarında ortaya konulan, Geç Kalkolitik Çağ ve Tunç Çağı boyunca Kürdistan, Transkafkasya, Azerbaycan ve Kuzeybatı İran’ı içine alan bir yayılma gösteren kültürdür.

Kuftin, 1940 yılında bu kültürü ilk olarak tanımlamış ve Kura-Aras Kültürü olarak adlandırmıştır. Karaz Kültürü’nün yayılma alanı kuzeyde Kuzey Karadeniz Dağları – Transkafkasya hattına, doğuda İran’daki Urmiye Gölü’ne, batıda Divriği – Kangal, Malatya – Elazığ hattına, güneyde ise Kahramanmaraş – Amik Ovası Filistin hattına uzanmaktadır. Günümüzün siyasi yapılanışına göre ifade edilecek olursa, Karaz Kültürü’nün yayılma alanı Gürcistan, Ermenistan, Azerbaycan, Kürdistan ve Kuzeybatı İran’dır.

Dr. Öğretim Üyesi Sinan Kılıç, 4 yıldır kazı yaptıkları İç Kale’de 3 ayrı açma gerçekleştirdiklerini ve yapılan çalışmalarda önemli bulgulara rastladıklarını ifade etti. Kazı çalışmalarında milattan önce 3 bin yıllarına ait Karaz kültürüne ait seramikler, Demir Çağı ve Orta Çağ’dan kalma birçok seramik kalıntılarına rastladıklarını belirtti. Buluntuların alanın Ahlat’ın en eski yerleşim yeri olduğunu ortaya çıkardığını belirten Dr. Öğretim Üyesi Sinan Kılıç, “2018 yılından beri Eski Ahlat Şehri Kalesi’nde kazı yapıyoruz. Eski Ahlat Şehri Kalesi, Orta Çağ döneminden kalma bir yerleşim yeri. Burası bu yerleşim yerinin yukarı kalesi en önemli merkezi. Burada bir takım kalıntılar ortaya çıkarıyoruz. Duvarlar, Orta Çağ’dan kalma yapılar ama asıl önemlisi burada bizimde daha önce bilmediğimiz ve kayıtlara geçmemiş olan 2018 yılında tespit ettiğimiz bu kale tepesinin altında bir höyük var. Demek ki burada milattan önce 3 bin yılına tarihlediğimiz bir höyük varken, daha sonraki dönemlerde bir kale kuruluyor. Bu kale kurulurken de höyüğün
tabakaları, mimari kalıntıları tahrip ediliyor. Çünkü burada Orta Çağ’da yapıların duvarları sağlam zemin bulmak için temel çukurlarına oturtuluyor. Bu temel çukurları eşilirken de eski yerleşim tabakaları, yani bizim höyük dediğimiz o dönemin yerleşim tabakaları tahrip ediliyor. Biz şimdi o temel çukurlarının içinden atılan toprakların içinde milattan önce 3 bin yılına ait yani günümüzden 5 bin yıl öncesine ait bir takım kalıntıları, seramikler parçalarını buluyoruz, onları değerlendirmeye alıyoruz. Bu şu anlama geliyor. Demek ki Ahlat ilçemizin bildiğimiz en eski kurulan köyü burasıdır. Yani en eski merkezi burası, çekirdek burada demek ki. Bu çekirdek Orta Çağ’da belki Erken Orta Çağ’da kayıtlarda kale haline getiriliyor” dedi.

Yapılan araştırmalar sonucu 16’ncı yüzyılda terk edilen İç Kale’nin yapı malzemelerinin sökülerek Sahil Kalesi’nin yapımında kullanıldığını belirten Eski Ahlat Şehri Kazı ekibi üyesi Dr. Sinan Kılıç, “Kaledeki seramiklerin tarihlenmesinden ve uzman arkadaşlarımızın söylediklerinden anladığımız kadarıyla 12’nci yüzyılda etrafına surlar örülerek daha büyük bir kale yapılıyor. Bu kale 15’nci yüzyılın sonlarında vasfını yitiriyor ve 16’ncı yüzyılın başlarında terk ediliyor. Ahlat’ta bir Sahil Kalesi var, orası inşa ediliyor. O kale inşa edilirken de buranın kesme taşları, mimari parçaları ve yapı taşları oraya taşınıp kullanılıyor. Böyle bir öneme sahip, tarihi derinliği olan bir yer. Biz milattan önce 3’üncü bin yıl kültürlerini bölgeden çok iyi biliyoruz. Gerek Van Gölü’nün doğu yakasından, gerek Muş Ovası’ndan ve gerek Van Gölü’nün batı yakasından çok iyi biliyoruz. Ama burada milattan önce 3’üncü bin yıla ait bir yerleşim yeri olduğunu, höyük olduğunu birkaç senedir biliyoruz. Zaten buradaki kazı yapmamızın nedeni de o höyüğü bulmaktı. Yani Ahlat’ın en eski yerleşim yerini tespit etmek, arkeolojik olarak incelemek ve kayıt altına almaktı. Önümüzdeki yıllarda Orta Çağ’ın 12’nci yüzyılla, 16’ncı yüz yılın başlarına kadar olan Ahlat’taki bölümünü burada görebileceğiz, inceleyebileceğiz ve tanıtabileceğiz. Ama asıl önemli olan Ahlat’ın en eski köy yerleşmesini ve en eski insan yerleşmesini burada göstermiş olacağız” diye konuştu.

Eski Ahlat Şehri Kazı Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Mehmet Kulaz ise “Burayı önemsiyoruz, çünkü buradaki veriler Ahlat’ın en eski yerleşim yeri olduğunu gösteriyor. Bizde milattan önce 3 bin yıllarından itibaren burada yerleşim olduğunu düşünüyoruz. Bulgularda onu gösteriyor. Bizimde temel amacımız bu bulgulara ait seramikler dışında mimari dokuları ortaya çıkararak buranın Ahlat’ın en eski yerleşim yeri olduğunu bütün yönleriyle ortaya çıkarmaktır” diye konuştu. (İHA)

Bernamegeh Türkçe

AYRICA BAKIN

Claude Farrere Kimdir Hayatı

Fransız yazar Claude Farrere (Klodfarer), 27 Nisan 1876 tarihinde Lyon, Fransa’da dünyaya geldi. Claude Farrère’nin …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!