CAROLİNE SCHELLİNG KİMDİR

Caroline Schelling (1763-1809) bir Alman filozof ve yazardı.

Almanya’nın Leonberg şehrinde doğdu ve filozof Johann Friedrich Trevarius’un kızıydı.

Schelling, babası tarafından evde eğitim gördü ve oldukça eğitimli ve kültürlü bir kadın oldu.

Filozof ve yazar Friedrich Wilhelm Joseph Schelling ile evliydi ve Johann Wolfgang von Goethe, Friedrich von Schiller ve Immanuel Kant dahil olmak üzere diğer Alman Romantik ve Aydınlanma düşünürlerinin yakın bir arkadaşıydı.

Schelling üretken bir yazardı ve eserleri arasında felsefe, edebiyat ve estetik üzerine birkaç makalenin yanı sıra Shakespeare ve diğer İngiliz yazarların eserlerinin çevirileri yer alıyor.

Özellikle felsefe ve sanat arasındaki ilişkiyle ilgilendi ve bu ilişkiyi sistematik bir şekilde keşfeden ilk kişilerden biriydi.

Schelling’in eserleri, kocasının ve diğer Alman Romantik filozoflarının eserlerinden daha az bilinmesine rağmen, çağdaşları tarafından büyük saygı görüyordu ve 18. yüzyılın sonları ve 19. yüzyılın başlarında Alman edebiyat ve felsefe sahnesinde önemli bir figür olarak görülüyordu.

Bugün, Schelling önemli bir erken kadın filozof ve yazar olarak hatırlanıyor ve eserleri felsefe, edebiyat ve kadın çalışmaları alanlarında bilim adamları ve araştırmacıların ilgisini çekmeye devam ediyor.

AYRICA BAKIN

Dünya Destanları

Dünya tarihinin çeşitli dönemlerinde ve farklı coğrafyalarda, milletler tarafından yaratılmış ve nesilden nesile aktarılmış destanlar, …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!