Cem Adrian Kimdir

Sanatçı Cem Adrian, Edirne’de dünyaya geldi. 

Gerçek adı Cem Filiz’dir. 

Babası esnaf, annesi ev hanımı olan Boşnak bir ailenin ikinci çocuğudur.

 Meslek hayatında kullandığı Adrian soyadını doğduğu ve büyüdüğü Edirne şehrinin antik çağlardaki ismi olan Hadrianoupolis’ten esinlenerek aldığını söyledi.

Cem Adrian, müzikle ilgilenmeye henüz ortaokul yıllarında başlamıştır. İstanbul’a gelmeden önce, Edirne’de yerel yayın yapan bir radyoda 6 sene çalışmıştır. 

Bu radyoda sunucu ve yayın yönetmeni görevlerini yapmıştır.

2004 senesinde İstanbul’da bir kafede falcı olarak çalıştığı dönemde Demet Sağıroğlu ile tanışmıştır. 

Sağıroğlu aracılığıyla Fazıl Say’a bir deneme kaydı göndermiştir. 

Adrian’ın profesyonel şarkıcılık yolunda Demet Sağıroğlu aracılığıyla tanıştığı Fazıl Say yaşamının dönüm noktası olmuştur:

“İstanbul’daydım, hiç param yoktu ve para kazanmak zorundaydım. Bulabildiğim tek iş de buydu. O sırada Demet Sağıroğlu geldi. Ona dedim ki, “Demet ben aslında faldan hiç anlamıyorum. Müzisyenim, burada da para kazanmak için çalışıyorum. Sana birkaç demo vereyim, bunları dinler misin?” “Tamam” dedi. Dinlemiş, beğenmiş, bir de gitmiş Fazıl Say’a dinletmiş. Fazıl Say aradı beni…”

Fazıl Say’ın davetiyle Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’ne iki sene özel öğrenci statüsünde devam etmiştir.

 Bilkent’te bulunduğu dönemde ses telleri muayene edilmiş ve ses tellerinin olağan ölçülerden çok uzun olduğu anlaşılmıştır:

“Bu, hiç de gurur duyulacak bir şey değil. Biyolojik bir bozukluk. Bir ressamın üç eli varsa, onun sakatlığı ya da problemidir; ama üçüncü elini de düzgün kullanabiliyorsa takdire şayandır. Bana bahşedilmiş, belki dezavantaja dönüşebilecek bir şeydi; ama bunu avantaja dönüştürdüm.”

2006 senesinde Fazıl Say’ın görevinin sona ermesinden sonra, 2 yıllık Bilkent dönemi sona erdi.

 Cem Adrian, Bilkent’te müzik, ses ve nota, armoni hakkında akademik bilgiler edindi.

Anne ve babası Edirne’de yaşamaya devam eden Cem Adrian, hala Ankara’da yaşamaktadır.

2002 senesinde İstanbul’da Mystica adında bir toplulukta etnik ve elektronik müzik yaptı. 

Cem Adrian, topluluğun solistiydi.

 2005 yılının Şubat’ında Ben Bu Şarkıyı Sana Yazdım başlıklı ilk albümü yayımlandı. 

13 şarkıdan meydana gelen ikinci albümü Aşk Bu Gece Şehri Terk Etti, 2006 yılının Aralık ayında piyasaya çıktı. 

Albümde Umay Umay, Denizhan ve Suicide konuk olarak bulundu.

2006 yılı sonundaki Aşk Bu Gece Şehri Terk Etti başlıklı albümünün tanıtım konseri performansı ve Hayal Kahvesi konserler dizisi başta olmak üzere Türkiye’nin birçok ilinde verdiği konserlerini, üçüncü albüm projesine kadar sürdürdü. 

Emir albümünün kayıtları devam ederken 2007 senesinin sonunda kayıtlarına başlanan ve yalnızca piyano kullanılarak hazırlanan serinin ilk albümü olan Essentials / Seçkiler – Etnik 2008 yılının Haziran ayında piyasaya çıkmıştır.

2007 yılının Temmuz ayında çalışmalarına başlanan ve yapımcılığını da kendisinin üstlendiği dördüncü albümü Emir, 26 Aralık 2008’de piyasaya çıktı. 

Albümde konuk olarak Kelebek başlıklı şarkıda Hayko Cepkin ve Anladım başlıklı şarkıda da Pamela Spence konuk olarak bulundu.

Beşinci stüdyo albümü olan, insanın dönüp dolaşıp varacağı yerin yine kendisi olduğunu vurguladığı Kayıp Çocuk Masalları, 25 Aralık 2010’da piyasaya çıktı. 

12 parçadan meydana gelen albümde bulunan tüm şarkıların söz ve müziği kendisine aittir.

 Albümde Murat Yılmazyıldırım ve Aylin Aslım ile düetleri yer almaktadır. 18 Eylül 2012’de altıncı stüdyo kaydı olan Siyah Bir Veda Öpücüğü başlıklı albümünü çıkardı. 

Albümde 12 şarkı bulunmaktadır. Albümde, Hani Bazen başlıklı şarkıyı Ayten Alpman ile birlikte seslendirdi. 

AYRICA BAKIN

Ben Fero

Ben Fero Kimdir, Hayatı

Rapçi ve söz yazarı Ben Fero ya da gerçek ismiyle Ferhat Yılmaz 25 Şubat 1991 …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!