Hakan Kurşun Kimdir

Hakan Kurşun 1967 yılında Almanya’nın Hanau am Main kentinde dünyaya geldi. 

Annesi jinekolog Atilla Kurşun, babası da hukukçu Kubilay Kurşun’dur.

14 yaşına kadar Almanya’da yaşadı.

Almanya’nın Hanau, Cochem ve Hofheim am Main şehirlerinde büyüdü. 

Bu yıllarda klasik gitar ve elektro gitar dersleri aldı.

 Pink Floyd ve Genesis gibi grupları dinleyerek rock müzikle tanıştı.

Ailesi 1981 yılında Türkiye’ye döndü. Öğrenimine İstanbul’da önce İstanbul Erkek Lisesi’nde ardından Yeni Levent Lisesi’nde devam etti. 

İstanbul Erkek Lisesi’nde arkadaşları Cem Canbay ve Cem Berksoy ile birlikte “Kısa Devre” isimli grubu kurdu.

 Daha sonra Aqua adını alan bu grupta davul ve bas çaldı; Tepebaşı Gazinosu ve Caddebostan Budak Sineması gibi mekanlarda o devrin büyük çaplı sayılan festivallerinde konserler verdi. 

Alman Lisesi’nden arkadaşlarıyla kurduğu “Other Gate” ve “Norm” adlı gruplarda şarkı söyledi ve gitar çaldı. 

İstanbul’da değişik lise ve üniversitelerde kurulan müzik grupları ile de konserler verdi.

Liseden mezun olduktan sonra 1988 yılında Viyana’ya giderek SAE Medya Eğitim Enstitüsü’nde ses mühendisliği öğrenimi gördü; daha sonraki yıllarda Londra’daki Middlesex Üniversitesi’nin Kayıt Sanatları programını tamamladı.

Viyana’daki öğrencilik döneminde bazı grupların prodüktörlüğünü yaptı ve yapımını yaptığı albümlerde bas çaldı.

Avusturya’da tanıştığı Polonyalı şarkıcı Kayah ile Red Hasat isimli bir grup kuran Kurşun, Viyana’daki öğrenimini tamamladıktan sonra Kayah ile birlikte çalışmak üzere Varşova’ya yerleşti.

 1991-1996 yılları arasında Polonya’da yaşadı. 

Kayah ile birlikte albüm ve film müziği kayıtları yaptı ve festivallere katıldı. 

Voo Voo, Wilki, DeMono, Krzysztof Ścierański, Mariusz Lubomski, Grzegorz Ciechowski, Kasia Kowalska gibi ülkenin o dönemde bilinen rock ve caz müzisyenleri ile birlikte çalışma imkanı buldu.

Polonya’da yaşadığı sırada ses mühendisliği, yapımcılık, aranjörlük alanında tecrübe kazanan Kurşun, 1994 yılında PolyGram Polonya’nın resmî müzik yapımcısı olarak çalışmaya başladı. 

Yaz aylarında İstanbul’a giderek Kayahan, Fatih Erkoç, Serdar Ateşer, Nilüfer ve Sezen Aksu gibi müzisyenlerin albüm kayıtlarında ses mühendisi ve müzisyen olarak yer aldı.

 Kurşun, Polonya’da edindiği deneyimleri Türkiye’ye aktardı.

Hakan Kurşun 1996 yılında Türkiye’ye temelli döndü. 

1994-1995 yıllarında tüm enstrümanları kendi çalarak kaydettiği bestelerini kapsayan (birisinin babasının, diğerlerini kendisinin bestelediği on parça) Kaos adlı ilk solo albümünü 1996 yılında S Müzik tarafından yayınlandı.

 Albüm, o dönemde yüksek satış rakamlarına ulaşmadı fakat yurtdışında ilgi gördü.

Albümde yer alan “Boğazın Üstünde” adlı bestesi için Ateş Tezer yönetmenliğinde çekilen klip, MTV ve Fransız müzik televizyonu MCM tarafından yayımlandı.

1999 depreminin ardından ikinci albümünü çıkardığı 2003 senesine kadar kişisel müzik çalışmalarına ara verdi.

 2002 yılında Bilgi Üniversitesi’nde “Müzik Yapımı” dersleri vermeye başladı ve yine aynı sene adını kurşunun element tablosundaki kısaltmasından alan Pb Müzik Yapım Şirketi’ni kurdu. 

Şirketin ilk albümü Akın Eldes’in Kâfi albümü idi.

Kurşun, kurucusu olduğu Pb Müzik’ten 2003 yılında çıkan Kütle isimli albümünde söz ve müziği kendisine ait, canlı seslendirilen 15 parçaya yer verdi.

 “Boşu Boşuna ağlama eski günlerin ardından” adlı parçasına bir müzik videosu hazırladı ve yönetti. 

Videonun bir kısmı eski Tünel vagonunda özel izinle çekildi.

Kurşun, Musiki Eseri Sahipleri Grubu Meslek Birliği (MSG) Yönetim Kurulu’nda iki dönem görev yaptı. 2005 ve 2008 yıllarında EMI Türkiye Genel Müdürü olarak çalıştı.

 Bu dönemde Hayko Cepkin, Dorian, Aydilge, Arın Karamürsel ve başka birçok sanatçıyla ilk albümlerini geliştirdi, sanat yönetimini yaptı ve yayınladı.

Eğitimciliğe 2005 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Dr. Erol Üçer Müzik İleri Araştırmaları Merkezi’nde (MİAM) “Müzik Yapımı Analizi” ve “Müzik İşletmeciliği” dersleri vererek devam etti. 

2008-2009 yıllarında EMI merkez ofisi için dijital medya danışmanı olarak çalıştı. 

2010 ve 2014 yılları arasında bir Avustralya firmasının (SAE) ses mühendisliği eğitimi vermek üzere İstanbul’da kurduğu okulu  yönetti.

 Bu esnada akustik, rüzgâr teknolojileri ve yapı fiziği alanlarında danışmanlık ve laboratuvar hizmetleri veren Hollandalı mühendislik şirketi Peutz B.V. ile anlaşarak Volkswagen Arena İstanbul’un ve birçok mekanın akustik danışmanlığını yaptı.

Sirkeci-Dolmabahçe arasındaki Divan Yolu’nu tasvir eden İnci Kolye adlı bir çalışmasını 2012 yılında Soundcloud üzerinden yayımladı.

 Sanatçı, 2016 yılında Kuark, 2017 yılında Pearl Bracelet (2017) adlı albümleri yayımladı. 

2015 yılından itibaren kemancı ve besteci Ceren Türkmenoğlu ile birlikte, Intercontinental Express adıyla modern akustik çalışmaları yaptı. 

İkili, değişik kıtalardan kayıt alarak, Mâî (2018) adlı bir albüm kaydetti.

Kanaga dizisinin müziği olan What I See adlı şarkıyı 2019 yılında oyuncu Mehmet Günsür ile seslendirdi ve iklim değişikliğine dikkat çekmeyi amaçlayan şarkısının video klipini yayımladı.

2018 yılından itibaren müzik atölyesinde başka sanatçılar için de albümler üretmeye devam etti. 

Nazan Öncel ve Nejat Yavaşoğulları , Türk caz dünyasından Eylem Pelit, Selim Selçuk, Ayşe Tütüncü, Turgut Alp Bekoğlu,Akın Eldes, Kerem Görsev, Bora Çeliker, Su İdil, Sanat Deliorman ve Şenay Lambaoğlu ile Azerbaycanlı sanatçı Yıldız İbrahimova için albüm çalışmalarında grup kurucu, müzisyen, kayıt mühendisi, miks ve mastering mühendisi, yapımcı, aranjör veya sanat yönetmeni olarak yer aldı.

Sanatçı, çeşitli yerleştirme sanatı işlerine ses tasarımı yapmıştır. 

İzmirli sanatçı Hale Tenger’in çeşitli yerleştirmeleri için  ve Diyarbakır’daki A4 Atölye adlı oluşumun düzenlediği “Metal Kolektif” sergisi için yaptığı ses tasarımları bu çalışmalarının örneklerindendir.

Sanatçı, babasının Almanca şiirlerini Elif Sayın ile birlikte kaydederek müziklerini hazırladı. 

Sekiz parçalık albümü Worte in meiner Hand (Elimdeki Kelimeler) adıyla kendi şirketinden yayınlamıştır.

TRT Radyo 3’te haftalık “Havada Müzik Var” programını 2020 yılından beri hazırlayıp sunmaktadır.

AYRICA BAKIN

Ben Fero

Ben Fero Kimdir, Hayatı

Rapçi ve söz yazarı Ben Fero ya da gerçek ismiyle Ferhat Yılmaz 25 Şubat 1991 …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!