CEMAL BATUN

CEMAL BATUN KİMDİR

Kürt yazar ve gazeteci Cemal Batun, 21 Eylül 1963’te Nusaybin’de dünyaya geldi. İlk, orta ve lise oğrenimini Nusaybin’de yapan Batun, Sofya Universitesinde Gazetecilik Fakültesinden mezun oldu ve masterini Televizyon dalında yaptı.

Kuzey Kürdistan basınında birçok yayının sorumluluğunu yapan Cemal Batun, Kürdistanın her 4 parçasının önemli basın organlarında yer alan, ender gazetecilerden biridir. Kuzey Kürdistan da: Kürdistan Press, Hevdem, Demokrat, Insiyatif, Dengê Bakur da sorumluluklar, Batı Kurdistan da: Barada TV kanalı Ronahi programı sunuculuğu ve sorumluluğu, Doğu Kurdistan da: Rojhilat TV de Kurmanci bolümü sorumluluğu ve Bergeh programı sunuculuğu, ASOsat TV Kurmanci bolümü sorumluluğu ve Bergeh programı sunuculuğu, Güney Kürdistan da: 2016’dan günümüze Kürdistan24 de program sunuculuğu, anahaber bülteni sunuculuğu ve K24 Kurmanci Webb Sitesi sorumluğunu yapmaktadır.

Cemal Batun, ayrıca Bulgaristan da Otechestven Front gazetesinde gazetecilik, İsveç Radyosu Kürtçe yayınlar servisinde, İsveç TVsinde UR bolümünde program sunuculuğu ve sorumluluğu, İsveç’in belli başlı medyasında Kurdistan ile ilgili yazılar yayınlamıştır.

Cemal Batun’un yayınlanmış 4 kitabı vardır:

-Şerê Kendavê û Kurd (Amed Tigris ve Paşa Uzun ile birlikte),

-Mitolojiyên Mezopotamya (çeviri),

-Barzanî (derleme),

-Sinat na Slantseto (Bulgarca)

Bernamegeh Türkçe

UYARI: Yazıların izinsiz kopyalanması ve Web Sitelerinde yayınlanması kesinlikle yasaktır. Hakkınızda yasal işlemlerin başlatılabileceğini lütfen unutmayın!

AYRICA BAKIN

Mardin Midyat Yeraltı Şehrinin Sırrı Nedir?

Midyat’ta mağarada başlayan kazı, devasa bir yer altı şehrine doğru ilerliyor. Mardin’in Midyat ilçesinde içinde …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!