Cher Kimdir

Cher, 20 Mayıs 1946’da El Centro, Kaliforniya’da Cherilyn Sarkisian ismiyle dünyaya geldi.

Babası John Sarkisian, uyuşturucu ve kumar sorunları olan Amerikalı Ermeni bir kamyon şoförüydü; annesi Georgia Holt (kızlık soyadı Jackie Jean Crouch), İrlandalı, İngiliz, Alman ve Cherokee soyundan geldiğini iddia eden eski bir model ve emekli bir aktristi.

Cher, bebekken babası nadiren evde oluyordu ve annesiyle babası Cher on aylıkken boşandı.

Annesi daha sonra, Cher’in üvey kız kardeşi Georganne adında başka bir kızı olduğu aktör John Southall ile evlendi.

Müzik yaşamına 16 yaşındayken sevgilisi Sonny Bono aracılığıyla tanıştığı yapımcı Phil Spector ile başlayan Cher, Hollywood’da çeşitli kayıtlarda vokalistlik yaptı.

1960’ların başında ilk teklisini “Ringo, I Love You” adıyla yayımladıktan sonra, 1964’te Sonny Bono’nun yapımcılığında art arda tekliler çıkardı.

1965 yılında Bono ile yaptıkları Look at Us albümüyle Amerikan listelerinde ikinci sıraya yükselmeyi başaran sanatçı, televizyon programlarında da yer alarak tanınırlığını artırdı.

Aynı yıl “Cher” adını kullanmaya başladı ancak adını resmen Cher olarak değiştirmesi 1978’i buldu.

1970’te CBS televizyonuna birlikte yaptıkları “Sonny and Cher Live” adlı programa ünlü isimleri konuk ederek zirveye çıktı.

Bu süreçte her yıl çıkardığı yeni albümler ve şarkılarla liste başı olmayı sürdürdü.

1979 yılında ürettiği Take My Home adlı albümüyle 4,5 milyon satış rakamına ulaştı; bu albümle disco türüne geçmişti.

Üç yıl sonra da pop rock tarzında yoğunlaşan sanatçı 1982’de ilk sinema filminde rol aldı. 1985’te sinemada ödül almasının ardından 1998 yılında evlenip ayrıldığı eski eşi ve partneri Sonny Bono’yu yitirerek onun anısına da bir albüm yaptı: Sonny and Me: Cher Remembers dans müziği ile diğer türler arasında gelgitler yaşayan Cher, sinema ve müzik kariyeri boyunca birçok ödül kazandı.

AYRICA BAKIN

İspanyolca konuşulan ülkeler

İspanyolca resmi veya ana dili olarak konuşulan birçok ülke bulunmaktadır. İşte bazıları: 1. **İspanya**: İspanyolca’nın …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!