Chris Cornell Kimdir

Cornell, Christopher John Boyle ismiyle 20 Temmuz 1964’te Seattle, Washington’da doğdu ve büyüdü.

Christ the King Katolik ilkokulu ve Shorewood lisesine gitti. Babası Ed Boyle eczacı, annesi Karen Cornell ise muhasebeciydi.

Cornell, dokuz ve on bir yaşları arasında komşusunun bodrumunda bulduğu plaklar sayesinde the Beatles ile tanışıp müziğe ilgi duymaya başladı.

Çocukluk yıllarında sosyal anlamda sıkıntılar çeken Cornell, okulu erken yaşta bıraktı. 12 yaşında heroin, marijuana ve reçeteli ilaçlar kullanmaya başladı.

16 yaşında müziğe başlayana kadar bağımlılığı devam etti.

Başarılı bir müzisyen olmadan önce Seattle’da bir restoranda aşçılık yaptı.

1980’lerin başında The Shemps adlı bir cover grubunda çalmaya başladı.

Grup dağıldıktan sonra Cornell, bas gitarist Hiro Yamamoto ile müzik yapmaya devam etti. Kısa süre sonra onlara grubun eski gitaristi Kim Thayil katıldı.

Soundgarden , 1984 yılında Cornell, Thayil ve Yamamoto tarafından kuruldu. Grubun bu kadrosunda Cornell davul çalıp, şarkı söylüyordu. 1985’te davula Scott Sundquist geçti, böylece Cornell vokallere odaklanmaya başladı.

Grubun ilk üç bestesi C/Z Recordstarafından yayınlanan Deep Six isimli bir toplama albümde yer aldı. 1986’da evli ve bir çocuğu olan Sundquist ailesine daha çok zaman ayırmak için gruptan ayrıldı. Yerine Skin Yard’ın davulcusu Matt Cameron geldi.

Sub Pop ile anlaşan Soundgarden, 1987’de Screaming Life EP’sini, 1988’de ise Fopp EP’sini yayınladı. 1988’de SST Records’a imza atıp ilk albümleri Ultramega OK’i yayınladılar.

Albüm 1990 Grammy Ödülleri’nde “En İyi Metal Performansı” dalında aday gösterildi. Grup daha sonra A&M Records’a geçti ve büyük bir firma ile anlaşan ilk grunge grubu oldular.

1989’da ikinci albümleri Louder Than Love yayınlandı. Louder Than Love’ın yayınlanmasından hemen sonra Yamamoto, Western Washington University’de yaptığı master’ı bitirmek için gruptan ayrıldı.

Yerine eski Nirvana gitaristi Jason Everman getirildi. Louder Than Love turnesi sonra Everman kovuldu ve 1990’da Ben Shepherd bas gitara geldi.

Alice in Chains, Nirvana ve Pearl Jam ile birlikte Soundgarden, 1990’larda çıkış yapan Seattle’lı grunge gruplarından biri oldu. Yeni kadro ile kaydedilen Badmotorfinger 1991 yılında yayınlandı. Albümün iyi bir satış grafiği yakınladı ve gruba ani bir şöhret kazandırdı.

Badmotorfinger’dan “Jesus Christ Pose”, “Outshined”, ve “Rusty Cage” single’ları çıktı. Üç şarkı da alternatif müzik radyolarında hit olurken, “Outshined” ve “Rusty Cage”in klipleri MTV’de sıkça gösterildi. “Jesus Christ Pose” ve klibi ise 1991 yılında tartışma yarattı ve MTV listesinden çıkarıldı.

“Rusty Cage” daha sonra Johnny Cash tarafından 1996 tarihli albümü Unchained’de yorumlandı. Ayrıca Grand Theft Auto: San Andreas oyununda da bu şarkı yer aldı. Badmotorfinger, 1992 Grammy Ödülleri’nde “En İyi Metal Performansı” dalında aday gösterildi.

Albüm Guitar World dergisinin Ekim 2006 sayısında en iyi 100 gitar albümü listesinde 45 numarada yer aldı.

Superunknown grubun en büyük albümü oldu. Mart 1994’te çıkan Superunknown, Billboard 200 listesine bir numaradan girdi. Albümden, “Spoonman” ve “Black Hole Sun” gibi başarılı single’lar çıktı ve grubu dünya çapında ünlü yaptı. Rolling Stone Superunknown albümüne beş üzerinden dört yıldız verdi.

Albüm, The New York Times ve Entertainment Weekly’den de övgü dolu sözler ald. Albüm, 1995 Grammy Ödülleri’nde en iyi rock albümü adayı oldu. “Black Hole Sun” ve “Spoonman” ise iki Grammy ödülü kazandı.

“Black Hole Sun” şarkısının videosu ise MTV Video Müzik Ödülleri’nde de ödüle layık görüldü. Albüm, Rolling Stone dergisinin en iyi 500 albüm listesinde 336. oldu. VH1’nın 90’ların en iyi 100 şarkısı listesinde ise “Black Hole Sun” 25. oldu.

Grubun beşinci albümü 1996’da Down on the Upside adıyla yayınlandı. Bu çalışma öncekilere göre biraz daha sakindi ve grubun grunge çizgisinden farklıydı. Soundgarden bu dönem farklı tarzlar denemek istediklerini açıkladı. Ancak, Cornell’in bu değişim isteği Thayil ve Cornell arasında anlaşmazlığa neden oldu.

Albümün satışları da Superunknown’a göre daha düşüktü. 1997’de Soundgarden ilk singleları “Pretty Noose” ile Grammy Ödülleri’nde aday gösterildi. Ancak grup içi problemler devam edince, 9 Nisan 1997’de Soundgarden dağıldığını açıkladı.

1 Ocak 2010’da Cornell, Twitter hesabından yaptığı açıklama ile Soundgarden’ın dönüşünün işaretlerini verdi. Nisan 2010’da Soundgarden, Lollapalooza 2010’da çalacağını açıkladı.

16 Nisan 2010’da Soundgarden, Seattle’da habersiz bir konser verdi. Grup, Soundgarden’ın bir anagramı olan Nudedragons adı ile sahneye çıkmıştı. 9 Kasım 2010’da Conan O’Brien’ın şovuna çıkarak yıllar sonra televizyon ekranında gözüktüler.

2011 yazında grup Kuzey Amerika’yı turladı. 2012 yazında Soundgarden The Avengers soundtrack’i için “Live to Rise”ı besteledi. Altıncı albümleri, King Animal, Kasım 2012’de yayınlandı ve albüm hakkında olumlu yorumlar yazıldı.

Chris Cornell, Tim Commerford, Tom Morello, Brad Wilk’ten oluşan grup Havana- Küba’da 2000 yılında Amerikan hükümetine karşı protestoların yapılması amacıyla inşa edilen La Tribuna Antiimperialista José Marti adı verilen alanda konser veren ilk Amerikalı gruptu.

2005 Mayıs’ında burada yaklaşık 50 bin kişinin katılımıyla ücretsiz bir konser gerçekleştiren grup, 26 parça çalarak kendi kariyerlerinin en uzun konserine imza atmıştır.

 

AYRICA BAKIN

Paleolitik Çağ

Paleolitik Çağ, insanlık tarihindeki en eski dönemlerden biridir ve Eski Taş Çağı olarak da bilinir. …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!