Steve Carver Kimdir

Steve Carver (d. 5 Nisan 1945, New York – ö. 8 Ocak 2021, Los Angeles, Kaliforniya), Amerikalı film yapımcısı, yönetmeni ve fotoğraf sanatçısı.

1945’te Brooklyn’de doğan Steve Carver, sekiz yaşında kamera denemelerine başladı.

Sanat ve müzik eğitimi aldığı Manhattan’daki High School of Music & Arts’ta okuduktan sonra Regents Bursu ile New York’ta University at Buffalo’da grafik ve illüstrasyon eğitimi aldı.

Orada fotoğrafçılık dersleri aldı ve farklı tekniklerle tanıştı.

Carver, Ithaca, New York’taki Cornell Üniversitesi’nde daha fazla eğitim aldıktan sonra, başka bir burs sayesinde St. Louis, Missouri’deki Washington Üniversitesi’nde fotoğraf ve film odaklı klasik sanatlar okudu.

Güzel Sanatlar Yüksek Lisansı ile mezun olduktan sonra, Carver önce serbest portre fotoğrafçısı ve foto muhabiri olarak çalıştı.

Daha sonra Florissant Valley College ve St. Louis’deki Metropolitan Education Council in the Arts’ta öğretmenlik pozisyonlarına ek olarak, St. Louis Post-Dispatch, ABC-TV’s Wide World of Sports gibi tanınmış fotoğraf dergilerine katkıda bulunmuştur.

Architectural Digest, National Geographic veya Time-Life Dergisi. Daha sonra United Press International için kadrolu fotoğrafçı olarak çalıştı.

California, Beverly Hills’deki Amerikan Film Enstitüsü’nden bir davet aldıktan sonra Los Angeles’a taşındı ve sonraki 25 yıl boyunca kendisini öncelikle film yapımcılığına adadı.

Amerika Yönetmenler Birliği’nde (DGA) bir çıraklık programı aracılığıyla Carver, George Stevens Jr. ve Çek film yapımcısı Frantisek Daniel ile senaryo yazarlığı, film yönetmenliği ve kurgu eğitimi aldı ve zanaatını önce yönetmen yardımcısı, sonra yönetmen olarak geliştirdi.

1971’de The Tell-Tale Heart adlı kısa filmi yönetti ve yapımcılığını üstlendi.

Yapımcı Roger Corman’ın gözetiminde, Carver ilk yönetmenlik denemesini 1974’te Angie Dickinson, William Shatner ve Tom Skerritt’in oynadığı polisiye komedi Mommy Love ile yaptı.

Carver’ın bir sonraki filmi, başrollerini Ben Gazzara, Susan Blakely ve Harry Guardino’nun paylaştığı mafya biyografisi Capone da bir Roger Corman yapımıydı.

1976’da Warren Oates filmi The Slave Hell of the Mandingos’tan sonra, David Carradine ve Christopher Lee ile birlikte 1979 aksiyon komedisi Raging Charlie’yi yaptı.

Yapımcılığını Roger Corman’ın üstlendiği üçüncü ve son filmdi.

1980’lerin başında Steve Carver, iki Chuck Norris aksiyon filmi The Giant ve McQuade the Wolf’u yönetti.

1980’lerin ortalarından 1990’ların ortalarına kadar, Carver yarım düzine aksiyon filmi daha yönetti.

Bu süre zarfında Gregory Harrison, Gary Busey ve Michael Dudikoff gibi oyuncularla çalıştı.

1996’da son yönetmenlik çalışması, Darren Dalton ve Raimund Harmstorf ile oynadığı gerilim filmi Die Wölfe idi.

Çekimleri tamamladıktan ve Rusya’dan Los Angeles’a döndükten sonra kendisine bir işte ortaklık teklif edildi; Rusya’da fotoğraf tutkusunun yeniden alevlenmesiyle Carver, film işine ara vermeye karar verdi ve dikkatini The Darkroom in Venice Beach adlı bir girişime odakladı.

Bir teknisyen, öğretmen ve fotoğrafçı olarak, daha sonra bu fotoğraf stüdyosunu beş yıl boyunca kendisi yönetti.

Karanlık Oda, bir fotoğraf stüdyosu olarak bir miktar popülerlik kazandı ve çekirdek bir fotoğraf sanatçıları grubunu ve ciddi öğrencileri kendine çekti.

Konservatörler, akademisyenler, özel koleksiyoncular, arşivciler ve küratörlerle etkileşim halinde olan Carver, bir fotoğraf arşivi koleksiyonu üzerindeki çalışmaları aracılığıyla tarihi baskıları ve negatifleri korumak için bir fotoğrafçı olarak çabalıyor.

2011’de Steve Carver, CAP’nin Sanatçılar Bursu ile ödüllendirildi.

AYRICA BAKIN

İbrahim Hacıosmanoğlu Kimdir Hayatı

Trabzonspor Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu, 21 Şubat 1966 tarihinde Trabzon’un Of ilçesinde  dünyaya geldi.12 çocuklu bir …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!