John Carpenter Kimdir

John Howard Carpenter (d. 16 Ocak 1948), Amerikalı yönetmen, senarist, yapımcı.

John Carpenter Carthage, New York’ta doğdu, Bowling Green, Kentucky’de[1] büyüdü ve babasının müzik bölümünün başkanı olarak çalıştığı Western Kentucky Üniversitesi’ne gitti.

1950’lerde birlikte sinemaya giderek, anne ve babası çocukken filmlere olan ilgisini aşılamış, özellikle annesi sinemaya bayılmıştır.

Daha sonra Güney Kaliforniya Üniversitesi’nden film derecesi ile mezun oldu.

Öğrenci çalışmalarının bir parçası olarak, orada Oscar ödüllü kısa film The Resurrection of Broncho Billy’de yazar olarak çalıştı.

1970’ten başlayarak Carpenter, üniversite öğrencisi Dan O’Bannon ile bilim kurgu filmi Dark Star’da işbirliği yaptı.

Dark Star başlangıçta 45 dakikalık bir kısa film olarak üretildi ve 1974’te 82 dakikalık bir uzun metrajlı filme dönüştü.

60.000 $ gibi mütevazı bir bütçeyle çekilen film, “dengesiz gezegenleri” havaya uçurmakla görevli hippi benzeri bir uzay gemisi ekibinin hicivli maceralarını konu alıyor.

Astronotlar sadece tuvalet kağıdı eksikliğinden değil, aynı zamanda cani bir uzaylı olan “Egzotik” ile de mücadele etmek zorunda kalıyorlar (Dan O’Bannon daha sonra, grotesk egzotik bölümün bir tür evrimi olan Alien’ın senaryosunu yazdı) .

Carpenter’ı hayal kırıklığına uğratacak şekilde, Dark Star o sırada çok az ilgi gördü ve umduğunun aksine ona herhangi bir yönetmenlik işi getirmedi. Bugün film, türünün bir klasiği olarak kabul ediliyor.

Assault ile John Carpenter, 1976’da batı klasiği Rio Bravo’ya bir saygı duruşunda bulundu. Orijinal filmin kuşatma altındaki hapishanesi, geceleri ağır silahlı bir gençlik çetesinin saldırısına uğrayan Los Angeles tarafsız polis karakoluna dönüşür. Bir polis teğmeni ve ölüm cezasına çarptırılan bir suçlu, çete üyelerinin kabus gibi saldırılarına güçlükle karşı koyabilen izole polis karakolunun savunmasını organize eder.

150.000 dolarlık bir bütçeyle çekilen Assault sinemalarda büyük ilgi görmese de 28 yaşındaki John Carpenter, yeni bir yönetmenlik yeteneği olarak uluslararası alanda da ilk kez burada dikkatleri üzerine çekti.

Yıllar geçtikçe, film bir klasik haline geldi ve artık tarzı belirleyen bir kült film ve bir tür referansı olarak kabul ediliyor. 2005 yılında şeridin yeniden yapımı yapıldı, ancak Carpenter dahil olmadı.

Assault’da Carpenter, bazen bir takma adla kamera arkasındaki neredeyse tüm kilit pozisyonları işgal etti ve yönetmen, senarist, editör ve besteci olarak hareket etti.

Müzik konusunda yetenekli yönetmen, aynı zamanda birçok filminin müziklerini de besteledi ve Charlie Chaplin ile birlikte bu kapasitede çalışan birkaç film yönetmeninden biriydi.

Carpenter tarafından yaratılan sentezleyici film müzikleri, tipik olarak, filmlerinin karanlık atmosferini vurgulayan nispeten basit ama akılda kalıcı melodilerden oluşur.

Korku ve kung fu unsurları içeren büyük ölçekli bir fantastik film olan Big Trouble in Little China (1986), 25 milyon dolara mal oldu ve ABD’de sadece 11 milyon dolar hasılat yaptı.

Bu başarısızlık, Carpenter’ın kariyerinde bir dönüm noktası oldu. Yönetmen, The Princes of Darkness (1987), They Are Alive (1988), The Forces of Madness (1994) veya The Village of the Damned (1995) gibi düşük bütçeli korku filmlerine yöneldi.

1992’de, daha çok ısmarlama bir çalışma karakterine sahip olan ve yönetmenin kişisel el yazısını neredeyse hiç göstermeyen bir bilim kurgu komedisi olan Görünmez Adam Avı’nı yönetti. Film, ABD’de 40 milyon dolarlık bir bütçeyle sadece 14 milyon dolar hasılat yaptı.

Escape from L.A. ile John Carpenter, 1996’da The Rattlesnake’in nispeten yüksek bütçeli (43 milyon $) devam filmini gerçekleştirdi.

Vampire (1998) ve Ghosts of Mars’ta (2001) bile yönetmen daha önceki başarıların üzerine inşa edemedi.

2010, John Carpenter’ın son yönetmenlik çalışması olan, bir akıl hastanesinde geçen bir korku filmi olan The Ward’a tanık oldu. Bu film de büyük ölçüde fark edilmeden gitti.

Halloween filminin devamı olan Halloween (2018), Halloween Kills (2021) ve Halloween Ends (2022) filmlerinde besteci olarak yer aldı.

AYRICA BAKIN

Hangi besinlerde demir bulunur

Demir, vücut için önemli bir mineraldir ve çeşitli besinlerde bulunur. İşte demir açısından zengin olan …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!