Frank Capra Kimdir

Frank Capra (d. 18 Mayıs 1897 – ö. 3 Eylül 1991), İtalyan asıllı Amerikan sinema yönetmeni.

Fakir bir göçmen aileden gelen Capra, 1930’lar ve 1940’larda Hollywood’un en popüler ve saygın yönetmenlerinden biriydi.

Bir Gecede Oldu (1934), Bay Deeds Kasabaya Gidiyor (1936) ve Hayat Sanatçısı (1938) filmleriyle üç kez En İyi Yönetmen Oscar’ını kazandı.

Yönetmenliğini yaptığı diğer önemli filmler arasında The Shackles of Shangri-La (1937), Mr. Smith Goes to Washington (1939), Arsenic and Lace Caps (1944) ve Hayat Güzel Değil mi? (1946) yer aldı.

Büyük Buhran bağlamında – her zaman “küçük adamın” yanında yer alan – sosyal meselelerle ilgili trajik komediler çekti.

Daha sonraki filmler artık önceki başarıların üzerine inşa edilemeyince, 54 filmden sonra 1964’te emekli oldu.

Frank Capra, Palermo yakınlarındaki bir köy olan Bisacquino’da doğdu ve Francesco Rosario olarak vaftiz edildi.

Meyve toplayıcı Salvatore Capra ve eşi Sarah’ın hayatta kalan yedi çocuğundan en küçüğüydü. Aile Roma Katoliğiydi ve kiliseyle yakından ilişkiliydi.

Aile, 1903’te o beş yaşındayken Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etti.

Parasızlık nedeniyle, aile Atlantik boyunca on üç günlük yolculuğu ucuz dümenle geçirmek zorunda kaldı ve Capra daha sonra oradaki sefaleti hayatındaki en kötü deneyimlerinden biri olarak tanımladı.

Aile, Capra’nın daha sonra “İtalyan Gettosu” olarak tanımlayacağı doğu Los Angeles’a yerleşti.

İtalya’da olduğu gibi babası meyve toplayıcı olarak çalıştı. Frank, okula giderken on yıl gazeteci olarak çalışmak zorunda kaldı.

Frank Capra liseden on yıl sonra mezun oldu ve ardından California Teknoloji Enstitüsü’ne girdi.

Çalışmalarını finanse etmek için çeşitli işlerden para kazanması gerekiyordu: gece kulüplerinde banjo çalıyor, üniversitesinde çamaşırhanede ve garson olarak çalışıyor ve yerel bir elektrik santralinde makine temizliyordu.

Capra, 1918 baharında kimya mühendisliği bölümünden mezun oldu. Kısa bir süre sonra, Birinci Dünya Savaşı’nda ikinci teğmen olarak ABD Ordusuna katıldı.

Bir askeri eğitmen olarak, San Francisco’daki Fort Point National Historic Site’de matematik öğretti.

Capra, depresyonunun üstesinden geldikten sonra sonraki birkaç yıl boyunca San Francisco çevresinde çeşitli konaklama yerlerinde yaşadı; trenlerle veya asker birlikleriyle ülke çapında seyahat etti.

Capra, hayatını bir ölçüde finanse edebilmek için çiftliklerde geçici olarak çalıştı, film ekstrası olarak, poker oyuncusu olarak ve diğer şeylerin yanı sıra filozof Elbert Hubbard’ın eserlerini sattığı bir satış temsilcisi olarak çalıştı.

Capra, 24 yaşındayken San Francisco’da 32 dakikalık La Visita Dell’Incrociatore Italiano LIBYA belgeselini çekti.

Bu, küçük belgesel ona herhangi bir ilgi ve hatta başarı getirmemiş olsa da, filmle ilk temasıydı.

AYRICA BAKIN

Bennu Yıldırımlar Kimdir Hayatı

Oyuncu Bennu Yıldırımlar, 22 Kasım 1969 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. Girit ve Makedonya göçmeni bir aileden gelmektedir. 1969 senesinde Erenköy …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!