Coen Kardeşler Kimdir

Joel Coen (d. 29 Kasım 1954) ve Ethan Coen (d. 21 Eylül 1957, Minnesota), ‘”Coen Kardeşler”‘ olarak bilinen senarist ve yönetmen kardeşler.

Kardeşlerden Joel David Coen (29 Kasım 1954, Minneapolis, Minnesota, Amerika Birleşik Devletleri) ve Ethan Jesse Coen (21 Eylül 1957)

Coen kardeşler, Minneapolis’in bir banliyösü olan St. Louis Park’ta Yahudi ortamında büyüdüler.

Ebeveynleri Edward ve Rena Coen profesördü: babası Minnesota Üniversitesi’nde ekonomi bölümünde, annesi St. Cloud Üniversitesi’nde sanat tarihi bölümünde idi.

Bu tür Yahudi-Amerikan ailelerin ortamı, 2009 yapımı A Serious Man filminin konusudur.

Çocukken Joel Coen, çimleri biçerek bir Super 8 kamera için para biriktirdi.

Bununla birlikte iki kardeş, komşu bir çocukla (filmlerde “Zeimers” olarak anılan Mark Zimering) televizyondan film çektiler.

Great Barrington, Massachusetts’teki Simon’s Rock College’dan mezun olduktan sonra Joel, New York Üniversitesi’nde halka açık bir film programına girdi ve burada Soundings adlı 30 dakikalık bir tez filmi yaptı.

Ethan, kardeşi gibi Simon’s Rock College’dan mezun olduktan sonra Princeton Üniversitesi’ne giderek burada felsefe okudu.

Tezinin başlığı Wittgenstein’ın Sonraki Felsefesinin İki Görüşü idi.

Joel, New York Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra bir dizi film ve müzik videosunda yapım asistanı olarak çalıştı.

Film kurgusu için bir yetenek geliştirdi ve The Evil Dead adlı filmi için asistan arayan yönetmen Sam Raimi ile tanıştı.

Onunla birlikte iki Coen kardeş, 1985’te kara mizah komedisi Crimewave’in senaryosunu yazdılar; bu, ölüm cezasına çarptırılan bir mahkum hakkında tuhaf bir hikaye; yardımcı rol ve yapımcıydı. Ancak, slapstick filmi gişede bir fiyaskoydu.

Ethan Coen çok sayıda kısa öyküsünü önce The New Yorker, Playboy ve Vanity Fair gibi dergilerde, daha sonra The Gates of Eden adlı kısa öykü koleksiyonunda yayınladı.

2010 yılında Coen kardeşler, 10 Şubat 2011’de Berlinale 2011’in açılışını yapan, başrollerini Jeff Bridges, Matt Damon ve Josh Brolin’in paylaştığı aynı adlı western romanından uyarlanan True Grit’i tamamladılar.

Inside Llewyn Davis, başrollerini Oscar Isaac, Carey Mulligan ve John Goodman’ın paylaştığı, 17 Mayıs 2013’te Cannes Film Festivali’nde prömiyerini yaptı.

Komedi filminde Josh Brolin, film yapımcısı ve Hollywood stüdyo yöneticisi Eddie Mannix rolünü üstleniyor. George Clooney, Alden Ehrenreich, Ralph Fiennes, Jonah Hill, Scarlett Johansson, Frances McDormand, Tilda Swinton ve Channing Tatum’un da rol aldığı film, 66. Berlin Uluslararası Film Festivali’nin açılış filmi olarak da seçildi.

2016’da üç filmi (No Country for Old Men, A Serious Man, Inside Llewyn Davis) BBC’nin 21. yüzyılın en iyi 100 filmi arasında yaptığı 2016 anketinde değerlendirildi.

2021’deki Macbeth, Joel’in kardeşi Ethan olmadan yaptığı ilk filmdi.

AYRICA BAKIN

“HAYATA DAİR” KENAR NOTLARI

TEMEL DEMİRER   “Hayatını gerçeğe ada.”[1]   Toprağın üzerinde yaşadığını sanan ölülerin giderek arttığı bir …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!