Christopher Caudwell Kimdir

Gerçek adı Christopher St John Sprigg olan Marksist eleştirmen, Caudwell soyadını ilk kez This My Hand kitabında kullandı.

Caudwell, annesinin soyadıdır. Londra’da katolik bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi.

Babası profesyonel gazete yöneticisi, annesi (J Mary Caudwell) ise bir sanatçıydı. Ailenin kültür sanatla ilgili geniş bir çevresi vardı.

St Benedict’s School adlı papaz okulunda eğitim gördü.

Ancak 15-16 yaşlarında burayı terk etti. Bir süre genç bir gazeteci ve roman eleştirmeni olarak, babasının edebiyat editörlük görevini sürdürdüğü, Yorkshire Observer’ da çalıştı.

Bir süre sonra Londra’da British Malaya gazetesini çıkardı.

Daha sonra kardeşiyle birlikte havacılık ile ilgili yayınlar yapan bir şirket kurdu.

Havacılıkla ilgili teknik işlerle de uğraştı. Sözgelimi sınırsız bir değişken vites icat etti.

Havacılıkla ilgili beş kitap, polisiye üzerine yedi hikaye yayınladı.

Şiir de yazdı, oyun da. İlgisi yalnızca bunlarla sınırlı değildi. Bir Rönesans insanı gibi hemen her şeyle ilgilendi.

Felsefe, tarih, sosyoloji, tarih, politika, dilbilimi, matematik, ekonomi, fizik, biyoloji, nöroloji, edebiyat, eleştirisi vb gibi alanlarda bolca okudu.

1935’te ilk ciddi romanı This My Hand’i Christopher Caudwell adıyla yayınladı.

Bu kitap, hayattayken yayınlanan kitapları arasında Christopher Caudwell adını kullandığı tek kitaptır.

1936’da İspanya İç Savaşı patlak verince partinin Poplar bölgesi örgütü, cumhuriyetçilere destek amacıyla, bir cankurtaran arabası alabilecek kadar para biriktirdi.

Aracı İspanya’daki direnişçilere götürme görevi Caudwell’e verildi.

Caudwell aracı teslim ettikten sonra, anti-faşist direnişe destek olmak için dünyanın dört bir yanından gelen Uluslararası Tugaylar’a katıldı.

Kısa bir süre sonra makineli tüfek eğitmeni oldu. Aynı dönemde bulunduğu taburun duvar gazetesinin editörlüğünü üstlendi.

Jarama Vadisi’ndeki çarpışmalarda, geri çekilen bölüğünü korumak için en geride kaldı.

Makineli tüfeğin başında faşistlerle savaşırken öldürüldüğünde 29 yaşındaydı.

Ölümünü Tugaylar’dan bir arkadaşı şöyle bildiriyordu:

“İlk gün, John’un grubu bir tepe üzerinde mevzilenmişti. Fena ezildiler: önce topçular, sonra uçaklar, daha sonra da düşman makinelileri tarafından. En sonra da Faslılar dalga dalga saldırdılar tepeye. Makineli tüfeğiyle büyük işgören John dahil, bizimkilerden çok az arkadaş kaldığından, Bölük Komutanı çekilme emri verdi. Daha sonra onun grubundan, çekilirken vurulan birine rastladım. Son gördüğünde, John, kendisine otuz metreye kadar yaklaşmış olan Faslılara karşı geri çekilişi korumaktaymış. Cephede geçirdiğim son yedi gün içinde önüme gelene onu sordum, ama bir daha kimse görmemişti onu. Tepeden kurtulmayı başaramamıştı, besbelli.”

AYRICA BAKIN

Bennu Yıldırımlar Kimdir Hayatı

Oyuncu Bennu Yıldırımlar, 22 Kasım 1969 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. Girit ve Makedonya göçmeni bir aileden gelmektedir. 1969 senesinde Erenköy …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!