ERENSOY AKKAYA KİMDİR

Sanatçı Erensoy  Akkaya, Maraş’ın Afşin ilçesinde dünyaya geldi. 

 ilk, orta ve lise öğrenimini babasının memuriyetinden dolayı Anadolu’nun birçok il ve ilçesinde tamamlamıştır.

Halk Müziğinde önemli rol oynayan usta-çırak ve babadan-oğula geçme geleneğinden gelen anlayışla, ilk bağlama bilgilerini babasından ve dost meclislerinde çalıp söyleyenleri izleyerek almıştır. 

Akademik anlamda “Arif Sağ Müzik Evi” ile kendisini geliştirmiştir.

Halk Müziğinin değerli ustalarını kendine model alarak Anadolu Müziğinin yöresel tüm örneklerini kendi dağarcığında toplamıştır.

 Birçok müzik dershanesinde eğitimcilik yapan sanatçı, 1992 yılında kendine ait dershanesini kurmuştur, burada Halk müziği bilgilerini öğrencilerine aktarmaya devam etmektedir.

Eğitmenliğinin yanı sıra, birçok albüme de bağlaması ve sesiyle eşlik etmiştir.  Sanatçı, halen başka sanatçıların albümlerinde yönetmenlik  görevi üstlenmiştir.  

1999 yılında “Güzel Dost” albümüyle kendi dinleyici kitlesine ulaşmıştır ve bu albümden sonra 3 kişiden meydana gelen “Gönül Ezgilerimiz-3” adlı bir Muhabbet albümü yapmıştır. 

Sanatçı halen sanat yaşamına derlemeler ve türkü formunda besteler yaparak ve bu çalışmalarını yeni albümlerde dinleyicilere ulaştırmak amacıyla müzik çalışmalarını sürdürmektedir. 

 1993 senesinde sanatçı, türkülerin yayılmasında büyük rol oynayan Türkiye’nin ilk türkü barı olan “Jasmine Bar” da halk müziğinin dinleyicisiyle buluşmasına da öncülük etmiştir. 

Halen Halk Müziği çalışmalarını, dershanesinde öğrenciler yetiştirerek, yurt içi ve yurt dışı konserlere katılarak, devam ettirmektedir.

 Sanatçı, Halk Müziğinin kendi özgün yapısını bozmadan yeniliklere açık  müzik çalışmalarını devam ettirmektedir.

AYRICA BAKIN

BARIŞ (MI DEDİNİZ?!)

TEMEL DEMİRER “Bizim tercihimiz savaş ve barış arasında değil, haysiyetli veya haksız bir yaşam arasında.”[1] …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!