ERTUĞRUL KÜRKÇÜ

ERTUĞRUL KÜRKÇÜ KİMDİR

Ertuğrul Kürkçü, 5 Mayıs 1948 tarihinde Bursa’da dünyaya geldi.

Baba adı Enver, anne adı ise Fatma Cemile’dir.

Büyükbabası Kadri Ahmet Kürkçü TBMM 1. Dönem Diyarbakır ve 2. Dönem Siverek milletvekillerindendir.

Kürkçü, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesinde öğrenim gördü.

68 kuşağının öne çıkan aktivistlerinden biri olan Kürkçü, 18 Ekim 1970 tarihinde Türkiye Devrimci Gençlik Dernekleri Federasyonu (DEV – GENÇ) Genel Başkanlığı’na seçildi.

Mahir Çayan ve arkadaşlarının 30 Mart 1972 tarihinde öldürüldüğü Kızıldere olayından sağ kurtulan tek kişiydi.

Kürkçü, Sıkıyönetim mahkemelerinde yargılandı ve ölüm cezasına çarptırıldı.

1974 yılında çıkarılan Genel Af Yasasıyla cezası 30 yıla çevrildi.

Hayatının 14 senesini cezaevinde harcadı.

1986 yılında çıkarılan infaz yasası değişikliğiyle tahliye edildi.

Cezaevinde sürecinde Karl Marx’ın yaşam öyküsünü Türkçeye çevirdi.

Tahliye olduktan sonra, İletişim Yayınları için tasarladığı Sosyalizm ve Toplumsal Mücadeleler Ansiklopedisi’nin yayın yönetmenliği görevini üstlendi.

Siyasi faaliyetlerini Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) çatısı altında devam ettirdi.

1996 yılında ÖDP’nin kurucuları ve Parti Meclisi ve Merkez Yürütme Kurulu üyeleri arasında yerini almıştır.

ÖDP’deki kopuşların ardından 27-28 Mart 2010 tarihlerinde gerçekleştirilen konferansta oluşturulan Sosyalist Gelecek Parti Hareketi’nin (SGPH) eş sözcülüğünü yapmıştır. 

Ertuğrul Kürkçü 12 Haziran 2011’de gerçekleştirilen 24. dönem Milletvekiliği Genel Seçimleri’nde Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) ile 13 sosyalist parti ve hareketin oluşturduğu Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku tarafından Mersin’den bağımsız milletvekili adayı olarak gösterilmiştir.

Kürkçü, 92.322 oy alarak milletvekili seçilmiştir ve 24. dönem Mersin milletvekili sıfatıyla meclise girmiştir. 

Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku’nun toplumsal ve demokratik mücadele birliğine dönüşmesi ve seçimlerde birliği bir ortak partiyle temsil etmesini hedefleyen Halkların Demokratik Kongresi’nin (HDK) 15-16 Ekim 2011 tarihlerinde Ankara’da Türkiye’nin 21 bölgesinden gelen 1000’i aşkın delegeyle düzenlediği kongrenin açılış konuşmasını yaptı.

Kürkçü, Halkların Demokratik Kongresi’nin Genel Meclis Divan üyeliğine ve dönem sözcülüğü görevine getirildi.

 Kürkçü, 2013 yılında SGPH, Toplumsal Özgürlük Platformu (TÖP), Sosyalist Parti (SP) ve Sosyalist Birlik Hareketi’nin (SBH), bağımsız sosyalistlerle beraber 2013 yılında kurdukları Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi’nin (SYKP) fahri üyesidir ve  2018 yılında da fahri Parti Meclisi üyesi oldu.

Kürkçü ayrıca Halkların Demokratik Partisi (HDP) Onursal Başkanı ve Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Onursal Üyesidir. 

Kürkçü, 7 Haziran 2015   tarihinde yapılan Milletvekilliği Genel Seçimleri’nde Halkların Demokratik Partisi (HDP) adayı olarak İzmir 1. Bölge’den tekrar seçilerek milletvekili olarak meclise girmeye hak kazandı.

TBMM’nin hükümet kuramaması sebebiyle yeniden yapılan seçimler sonucunda 1 Kasım 2015  tarihinde  yapılan Milletvekili Genel Seçimleri’nde bir defa daha HDP adayı olarak İzmir 1. Bölge’den seçildi ve meclise girdi.

24.dönemde Ekim 2013’e kadar TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonuyla bu komisyonun Cezaevleri, Şiddetten Kaynaklanan Yaşam Hakkı İhlalleri, Kadına Karşı Şiddet ve Uludere Katliamı’nı inceleyen alt komisyonlarında ve Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Türk delegasyonunda görev aldı.

AKPM Birleşik Sol Grubu içinde BDP-Blok Grubunun tek üyesi olan Kürkçü, Ekim 2014 tarihinden başlayarak TBMM Avrupa Birliği Uyum Komisyonu ve Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu (KPK) ile Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal işler Komisyonlarında HDP  Grubu’nu temsil etti.

Kürkçü, 25. ve 26. dönemlerde de HDP İzmir milletvekili olarak TBMM Çevre Komisyonu ile Plan ve Bütçe Komisyonu’nda da görev aldı.

AKPM’de Türk delegasyonu üyesi olarak Birleşik Avrupa Solu Grubunda yer aldı ve görev süresinin bitimine kadar Sosyal İşler, Sağlık ve Sürdürülebilir Kalkınma Komitesi Başkan Yardımcılığı yapmıştır.

Ertuğrul Kürkçü, HDP tüzüğünün seçimle gelinen görevlerde iki dönemden fazla yer alınamayacağı ilkesi uyarınca 24 Haziran 2018 tarihli seçimlerde milletvekilliğine aday olarak gösterilemedi.

HDP Onursal Başkanı olarak Parti Meclisi ve Merkez Yürütme Kurulu üyeliklerinde yer aldı. 

Milletvekilliğinin sona ermesinden sonra üyesi olduğu AKPM Birleşik Avrupa Solu Grubunun tavsiyesiyle kendisine AKPM Onursal Üyeliği unvanı verildi.

Ertuğrul Kürkçü, Mayıs 2020’de kuruluş aşamasındaki İlerici Enternasyonal’in Danışma Kurulu’na davet edildi.

Eylül 2020’de pandemi dolayısıyla video konferans yoluyla yapılan Kuruluş Zirvesi’nde görevi üç yıl süreyle diğer danışmanlarla beraber resmiyete döküldü. 

Kürkçü, AKP’nin getirdiği geçici anayasa değişikliğinin MHP ve CHP milletvekillerinin desteğiyle parlamentodan geçmesi üzerine dokunulmazlığı kaldırılan 54 üye arasında bulunmaktaydı.

20 Mayıs 2016 tarihinde meclisten geçen değişiklikle TBMM’de bekleyen fezlekelerin işleme konulmasının ardından Kürkçü aleyhine 40 yılı aşkın hapis istemiyle 16 tane dava açıldı.

Bu davaların dördünden beraat eden Kürkçü, 18 Aralık 2018 tarihinde Iğdır 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 2016 Newrozunda yaptığı konuşma gerekçe gösterilerek 2 yıl ağır hapse mahkûm edildi ve dosyası Erzurum Bölge Adliye Mahkemesine gönderildi.

Ertuğrul Kürkçü 1987 ve 1989 yılları arasında proje müellifi olduğu Sosyalizm ve Toplumsal Mücadeleler Ansiklopedisi’nin yayın yönetmenliğini yaptı.

Bu görevinin yanı sıra, ansiklopediye imzalı makalelerle ve temel metinlerle katkı sağladı.

Kürkçü 2000 yılında internet üzerinde yayın yapan Türkiye’nin ilk on-line internet haber sitelerinden olan bianet.org haber sitesini de kapsayan Bağımsız İletişim Ağı projesinin kurucularındandır.

Projeyi yürüten IPS İletişim Vakfı’nın Genel Sekreterliği görevini yaptı.

Kürkçü, 2011 milletvekili genel seçimleri için aday olduktan sonra bianet.org  ve BİA’daki  görevlerinden istifa etti.

Kürkçü, 2002 ve 2007 yılları arasında siyaset ve kültür dergisi olan Siyasi Gazete’yi çıkardı.

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi’nin (SYKP) yayın organı Siyaset Gazetesi’nde ve günlük çıkan Özgür Gündem gazetesinde köşe yazarlığı da yaptı.

Yeni Yaşam gazetesi ve online Siyasi Haber sitesine makaleleriyle katkı sundu.

Ertuğrul Kürkçü’nün Sosyalizm ve Toplumsal Mücadeleler Ansiklopedisi için yazdığı imzalı makaleleri bir araya getiren kitabı “İsyanın İzinde” Kasım 2013 yılında Dipnot Yayınlarınca yayın dünyasına kazandırılmıştır.

Kürkçü’yle cezaevinden çıktıktan sonra yapılan söyleşilerden oluşan “Pratiğin Aklı Teorinin Heyecanı” başlıklı derlemeler de Mayıs 2014’te  yine aynı yayınevinden yayınlandı.

Kürkçü, Türkiye’de Silah Transferleri ve Savaş Yasaları İhlalleri isimli kitabı Türkçeye çevirdiği  gerekçesiyle 14 Mart 1997 tarihinde ertelemeli olarak 10 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Kürkçü’nün açtığı davada Türkiye’yi 2 bin 500 Euro tazminata mahkum etti. 

Kürkçü, çok iyi düzeyde İngilizce ve iyi düzeyde Fransızca bilmektedir.

Eserleri:

*Pratiğin Aklı Teorinin Heyecanı, Mayıs 2014, dipnot Yayınları, Ankara

*İsyanın İzinde, Kasım 2013, dipnot Yayınları, Ankara

*Savaş ve İnsan: Türkiye’de Silah Transferleri ve Savaş Yasaları İhlalleri, İngilizce’den çeviri, 1997, Belge Yayınları, İstanbul

*Sosyalizm ve Toplumsal Mücadeleler Ansiklopedisi, 1987, 8 cilt, İletişim yayınları, İstanbul

*Karl Marx, Biyografi, İngilizce’den çeviri, 1976, Öncü Kitabevi, İstanbul.

Bernamegeh Türkçe / bernamegeh@gmail.com

AYRICA BAKIN

Aşık Zakir Tekgül

Aşık Zakir Tekgül Kimdir, Hayatı

Aşık Zakir Tekgül, 1960 yılında Erzurum’a bağlı Tortum ilçesinin Bağbaşı köyünde dünyaya geldi. İlkokulu Erzurum’da …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!