EVA GABOR KİMDİR

Eva Gabor, bir asker olan Vilmos Gábor ve kuyumcu Jolie’nin (doğum adı Janka Tilleman) üç kızının en küçüğü olarak Budapeşte, Macaristan’da doğdu.

Anne ve babası Macar Yahudi ailelerinden geliyordu.

1937’de, 18 yaşındayken İsveçli bir osteopat olan Dr. Eric Drimmer ile evlendi ve evliliğinden kısa bir süre sonra ABD’ye göç etti.

Bir filmdeki ilk rolü, 1941 yılı, Paramount Pictures yapımı Forced Landing’deydi.

1954’de Elizabeth Taylor’ın oynadığı The Last Time I Saw Paris ve Dean Martin ile Jerry Lewis’in de yer aldığı Artists and Models filmlerinde rol aldı.

Bunlar başrolle etkileşimi olan rollerdi.

1953’te kendisine bir sezon (1953–54) süren kendi televizyon talk şovu The Eva Gabor Show verildi.

1950’lerin geri kalanı ve 1960’ların başlarında televizyonda ve filmlerde rol aldı.

Justice dizisinin bir bölümünde ve What’s My Line? yarışma programında yer aldı. Bu dönemdeki film gösterimleri arasında My Man Godfrey’in yeniden çekimi, Gigi ve It Start with a Kiss filmleri yer aldı.

1965’te Gabor Green Acres adlı Paul Henning sitcomunda, şehir hayatını terk etmeye karar veren avukat Oliver Wendell Douglas (Eddie Albert)’ın eşi Lisa’yı oynadı. Dizide kocası kırsal bölgeden bir çiftlik satın alır ve Lisa’yı sevdiği büyük şehri ve kentsel yaşamı terk etmeye zorlar.

İlk dört sezonunda reytingleri ilk 20’de yer almasına rağmen, Green Acres, benzer başka bir şov olan Beverly Hillbillies ile birlikte 1971’de CBS kanalı tarafından “kırsalda geçen şovların temizliği” gerekçesi ile iptal edildi.
Gabor daha sonra Disney filmleri için seslendirme çalışması yaptı; Aristokediler’deki Duchess’in Avrupa aksanı, The Rescuers ve Kurtarıcılar Avustralya’da filmlerinde Bayan Bianca’nın seslendirmesinin yanı sıra Sanrio filmi Nutcracker Fantasy’de Queen of Time’ın seslendirmesini de yaptı. Gene Rayburn ev sahipliğindeki Match Game’de panelistti. 1983-1984 arasında Gene Rayburn ve Jon Bauman’ın yer aldığı Match Game Hollywood Squares Hour’da onlarla yer aldı.

1983’te Broadway’deki You Can’t Take It with You oyununda, Büyük Düşes Olga Katrina rolüyle Eddie Albert ile yeniden bir araya geldi. 1990’da, bir CBS sitkomu olan Close Encounters’ın pilot bölümüyle televizyon dizilerine geri dönüş girişiminde bulundu; pilot o yaz özel olarak yayınlandı, ancak dizi statüsü alamadı. Lifestyles of the Rich and Famous’ın bir bölümünde 40 yıllık aradan sonra komünizm sonrası Macaristan’ı gezdi.

1972’de, Kübalı bir Amerikalı olan Coty ödüllü moda tasarımcısı Luis Estevez ile kendi adını taşıyan moda koleksiyonunu başlattı.

Eva Gabor beş kez evlendi.

Çocuğu yoktu:

İsveç doğumlu bir masör olan Eric Valdemar Drimmer osteopati ve psikolog idi.

3 Haziran 1937’de Londra’da evlendiler ve 25 Şubat 1942’de Los Angeles, Kaliforniya’da boşandılar (boşanma 6 Mart’ta tamamlandı); Gabor, “Bebek sahibi olmak ve basit bir aile hayatı sürmek istedim ama eşim çocuk sahibi olmama itiraz etti” diyerek suçlamada bulundu.

Amerikalı bir yatırım komisyoncusu olan Charles Isaacs.

27 Eylül 1943’te evlendiler ve 2 Nisan 1949’da boşandılar.

John Elbert Williams, MD, bir plastik cerrah.

8 Nisan 1956’da evlendiler ve 20 Mart 1957’de boşandılar.
Sonraki yıllarda yazar ve yönetmen de olan bir tekstil üreticisi Richard Brown.[12][13] 4 Ekim 1959’da Las Vegas, Nevada’daki Flamingo Hotel’de evlendiler ve Haziran 1973’te Santa Monica, Kaliforniya’da boşandılar.

Bir havacılık yöneticisi ve Rockwell International’ın eski başkan yardımcısı Frank Gard Jameson Sr. 21 Eylül 1973’te Claremont, Kaliforniya’daki Webb Okullarının Vivian Webb Şapeli’nde evlendiler.

Çift 1983’te boşandı.

Gabor, Jameson’un dört çocuğuna üvey anne oldu.

Gabor’un aktör Glenn Ford ile 1957’de Don’t Go Near the Water filminin çekimleri sırasında başlayan uzun süreli bir dargın bir barışık bir ilişkisi de vardı. Evlilikleri arasında bir araya geldiler ve 1970’lerin başında neredeyse evleniyorlardı.

Gabor, son evliliğinden sonra, ölümüne kadar TV yapımcısı Merv Griffin ile ilişki içindeydi. Bunun, Griffin’in şüphelenilen eşcinselliğini gizlemek için platonik bir ilişki olduğu söylendi.

Gabor, Los Angeles’ta 1995 Bağımsızlık Günü’nde, tatilde olduğu Meksika’da bir küvette düşmesinin ardından solunum yetmezliği ve zatürreden öldü.

Cenaze töreni 11 Temmuz 1995’te Beverly Hills’deki Good Shepherd Katolik Kilisesi’nde düzenlendi.

En küçük kız kardeşi Eva, büyük kız kardeşlerinden ve annesinden önce öldü. En büyük kız kardeşi Magda ve anne Jolie Gabor, iki yıl sonra 1997’de öldü. Ablası Zsa Zsa, 18 Aralık 2016’da kalp durmasından öldü.

Gabor, Westwood Village Memorial Park Mezarlığı’na defnedildi ve hem yeğeni Francesca Hilton’a hem de arkadaşı ve eski rol partneri Eddie Albert’e sadece birkaç metre uzaklıkta gömüldü.

AYRICA BAKIN

Cengiz Çandar

Cengiz Çandar Kimdir, Hayatı ve Hakkında Bilinmeyenler

Cengiz Çandar, 1948 yılında Ankara’da dünyaya geldi. İlkokulu Ankara’da okudu. Ortaokulu Talas Amerikan Okulu’nda tamamladı. …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!